Někteří vlakoví dopravci o Velikonocích posílí. České dráhy chystají speciální akci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vlak Ceske Drahy
Zdroj: Cineberg/ Shutterstock

Během velikonočních svátků se na silnicích už tradičně objevují „sváteční řidiči“. Objevují se ale také „sváteční výletníci“. Právě s nimi letos počítají vlakoví dopravci a během prodlouženého víkendu hodlají posílit některé své spoje.

Velikonoční prázdniny využívá celá řada lidí nejen k návštěvě příbuzných, ale také k výletům, kdy poznávají krásy České republiky.

ČD posílí vlaky na řadě tratí

Právě na tyto lidi se rozhodly letos zacílit České dráhy. Ty o svém záměru informovaly na sociální síti Twitter. „O Velikonocích posílíme vlakové spoje. Doplníme pravidelné spoje až o několik tisíc míst k sezení navíc,“ stojí v prohlášení národního dopravce.

Lidé se tak vyhnou přeplněným vozům na celé řadě vlakových tratí, a budou tak moci komfortně cestovat téměř po celé naší republice.

Doporučují místa rezervovat

Podle zpravodajského webu iDNES se kromě plánovaných posilových vozů na páteřních tratích z Prahy do Ostravy, Vsetína, Starého Města u Uherského Hradiště, Chebu či třeba Hradce Králové bude jednat také o zhruba dvě desítky vozů pro operativní posílení nejvytíženějších vlaků.

Operativní posílení znamená, že se budou posilovat konkrétní spoje podle toho, kolik tam bude rezervovaných míst a jak bude daný vlak obsazen. I z tohoto důvodu České dráhy apelují na cestující, aby si svá místa ve vlacích rezervovali co nejvíce dopředu.

V pátek i v pondělí za víkendovou cenu

Český národní dopravce navíc chystá slevovou akci, která by měla nalákat ještě více cestujících. „Ve sváteční dny, tedy navíc také v pátek a v pondělí, bude platit Skupinová víkendová jízdenka,“ stojí na jejich oficiálním twitterovém účtu.

Čtyřčlenná rodina (dva dospělí + dvě děti) tak zaplatí za cestu z Brna do Prahy 699 korun. Pokud si k tomu chtějí ještě přikoupit pražskou městskou dopravu, budou to mít za 879 Kč.

Kapacitu navýší i RegioJet

Stejně jako České dráhy hodlá své spoje posilovat i konkurenční dopravce — RegioJet. „Celkově došlo v termínu od 13. do 18. dubna k navýšení o zhruba 1 000 až 1 200 míst pro každý den,“ sdělil pro iDNES provozní manažer RegioJetu Jiří Jahelka.

Nejvíce plánuje dopravce posilovat linku z Prahy směrem na Ostravu. Stejně jako ČD ale hodlá operativně navyšovat kapacitu těch nejvíce obsazených spojů.

„Žádné plány na posilování spojů nemá Leo Express. Ve vlacích je stále možnost místa zakoupit,“ řekl zpravodajskému webu Emil Sedlařík, mluvčí společnosti.

Cestující jsou za posílení rádi

„Bohužel mě ve sváteční pondělí čeká cesta za příbuznými. Bál jsem se, že pořádně nic nepojede, ale vypadá to, že se domů dostanu jako v jiné dny,“ uvedl pro Přehledně24 student Tomáš pocházející z Kamenice nad Lipou.

Adéla, matka tří dětí žijící s rodinou v Praze, se přesně v tyto dny chystá na rodinný výlet. Pro redakci Přehledně24 přiznala: „Ještě nevíme, kam pojedeme, ale určitě pojedeme vlakem. Děti tyto cesty milují, takže budeme rádi, když budeme mít i s ohledem na aktuální počasí na výběr a nebudeme se muset vázat na jeden konkrétní spoj, který zrovna pojede.“

Využití spojů výletníky však zřejmě bude záviset právě i na počasí. Podle předpovědi se o víkendu pravděpodobně opět ochladí. Některé rodiny to přesto od výletu za krásami republiky neodradí.

Zdroj: Cysnews, iDNES, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články