Netolický: Spolupráce s hnutím vůdcovského typu nám spíše ubližuje. ČSSD by měla konečně praštit do stolu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Netolicky CSSD
Zdroj: Radek Kalhous / MAFRA / Profimedia

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, poskytl v pátek rozhovor deníku Forum 24. Mluvil o chystaném sjezdu strany a volbě nového předsedy i o tom, proč není spokojený s tím, jak se ČSSD prezentuje v současné vládě. Ve straně podle něj převládá rozčarování a názorové třenice. Sociální demokracie by podle něj měla bouchnout do stolu a neměla by chtít být ve vládě za každou cenu.

Netolický uvedl, že tento sjezd ČSSD bere jako opravdu zlomový, a to nejen kvůli volbě nového předsedy strany, ale také proto, že je spousta řadových členů nespokojena s tím, jak se sociální demokracie v Poslanecké sněmovně prezentuje. Podle hejtmana není dodržován ani základní program strany.

ČSSD se podle něj také málo prosazuje, nedává příliš najevo svůj názor na vládní kroky a měla by se více ohrazovat před rozhodnutími, která nejsou v souladu s jejím programem. „Lidé neumí rozlišit, kdo je ve vládě pro a kdo proti, prostě vláda rozhodla, vláda činí,” uvedl v rozhovoru. Pro voliče, ale dokonce i pro členy strany to podle Netolického může být matoucí.

Spolupráce ČSSD a ostatních vládních stran se mu nejeví jako zrovna šťastná volba. „Nevím, jestli je dobré pro tuto zemi v době krize spolupracovat s hnutím vůdcovského charakteru založeném na intuitivním rozhodování jednoho vůdce. Podle mě je to špatně. A hlavně je špatně to, že ten vůdce není ochoten ani jakýmkoli způsobem vést diskuzi nebo přijímat názory ostatních,” řekl na konto nejsilnějšího vládního hnutí ANO.

Volba nového předsedy

Co se týče nového vedení strany, má pardubický hejtman jasno. Raději by v čele strany viděl nově kandidujícího Tomáše Petříčka než stávajícího předsedu Jana Hamáčka.

Oba jsou ale ve vládě a dalo by se říci, že se oba podílejí na krocích ČSSD, které Netolický kritizuje. On sám v obou kandidátech vidí velký rozdíl. „Tomáš Petříček chce komunikovat s lidmi, se členy,” řekl. Také se mu líbí, že Petříček neobhajuje setrvání ve vládě jako Hamáček a že vidí její nedostatky.

Jako příklad uvádí Netolický postoj Petříčka k Dukovanům a k veřejnoprávním médiím, především k České televizi, o jejíž politizaci se v těchto dnech často hovoří.

„Máme bouchnout do stolu a jasně jako sociální demokracie říct, že jsme zcela zásadně proti tomu, aby tady byly politické kroky ve vztahu k radám veřejnoprávních médií, včetně ČTK, protože mluvíme dneska o rozhlasu, televizi, ČTK a velké vysílací radě. To jsou věci, které Tomáš Petříček říká a já mu je věřím, protože nejenom říká, ale také koná.”

Netolický je pro ČSSD příliš pravicový

Martin Netolický vnímá názorové třenice uvnitř strany. On sám byl od svých spolustraníků několikrát označen jako „příliš růžový“. Jedná se o narážku na stranu TOP 09, která je označována touto barvou. Jemu i Petříčkovi bývá často vyčítána jejich přílišná pravicovost. On sám si z toho nic nedělá. Podle něj je důležité, že jeho komunální politika je úspěšná a jeho voliči jsou spokojeni.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články