Netopýři v Havířově se zabydlují v bytech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
netopyr
Zdroj: Rudmer Zwerver/Shutterstock.com

Desítky netopýrů se v poslední době rozhodly ubytovat v jedné z havířovských ulic. Tamní obyvatelé ale nejsou z těchto nových nájemníků šťastni. Už jen za letošní rok se jim podařilo odchytit přes 60 jedinců.

Již v minulosti s tím měli tamní obyvatelé velký problém. Pak se domy měly zateplovat, a spousta nájemníků tak počítala s tím, že se problém vyřeší. Jenže se tak za posledních několik sezón nestalo.

Nájemníci proto dokonce sepsali dopis s peticí a poslali jej městu Havířov, které je majitelem domu, informoval o tom server Novinky.cz. S žádostí o pomoc se obrátili i na ochránce životního prostředí, a dokonce i na samotný Moravskoslezský kraj.

Počty nespokojených nájemníků ale stoupají. Z celé situace jsou i značně frustrováni. „To už není možné, manželka se už bojí chodit i na záchod. Oni do těch bytů prolézají těmi stoupačkami. Asi je tam zazdili, nebo co. Pořád to tady řešíme, už jsme žádali i o slevu na nájmu. Lidé jsou tady z toho nešťastní,“ vypověděla pro Novinky.cz jedna z nájemnic.

O problému se ví dlouho

K celému problému se vyjádřil i vedoucí investičně-provozního odboru Městské realitní agentury Havířov Marek Klimša. Ten mimo jiné poukazuje na to, že se skutečně jedná o dlouholetý problém a celou věc se snaží řešit i s Českou společností na ochranu netopýrů (ČESON).

„V tomto domě je výskyt netopýrů evidován už mnoho let. Zřejmě stojí v nějakém koridoru, kterým létají,“ sdělil. Klimša přišel i s informací, že se na jeden čas výskyt netopýrů omezil. Jenže ne na dlouho, s příchodem další sezóny se počet zvýšil.

„Měli jsme za to, že se jedná o netopýry, kteří se v domě usídlili během sanace a nyní hledají cestu ven. To ale bylo následně vyvráceno pracovníky ČESON. Podle nich se zřejmě jedná o nové netopýry, kteří se v domě uhnízdili na zimu.“

O nachytané netopýry se starají v bartošovické záchranné stanici. „Jsou všichni v pořádku, byli pohublí,“ sdělili její pracovníci. Aktuálně se celým případem zabývá několik organizací. Důležité je ale zjistit, jak se do prostor mezi byty dostávají.

Je to těžký boj

„Jde o skutečně malinké netopýry, kterým stačí malá škvíra na domě a oni se tam protáhnou. Ty paneláky jsou nekvalitně postavené, jsou tam mezery mezi panely. Špatná údržba toho domu jim poskytla ideální podmínky pro život, proto se tam na zimu vracejí,“ vypověděl Kašinský.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články