Nevypínejte kulturu! Radní chce zničit večerní koncerty i akce pod širým nebem. Umělci a pořadatelé bojují peticí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
venkovni koncert
Zdroj: Shutterstock

„Nevypínejte kulturu v Praze.“ Tato slova se ozývají z úst řady pořadatelů a umělců a objevují se také na jejich sociálních sítích. Jde o reakci na vyhlášku, kterou chce vedení Prahy omezit pořádání koncertů kvůli hluku. Na ten si dlouhodobě stěžují někteří Pražané.

Vyhláška se zatím týká Braníku, mohla by se ale rozšířit i na další oblasti, mezi které patří i Letňany nebo Výstaviště v Holešovicích. Platit by v případě schválení měla od 1. července, proti jejímu zavedení ale lidé bojují formou petice.

Pokud by vešla v platnost, znamenala by totiž omezení téměř veškeré kultury, která by ve večerních hodinách musela doslova „umlknout“. Lidé mají strach, že kvůli umírnění hluku vyhláška zničí divadla, koncerty i další venkovní akce.

Chtějí vypnout živou kulturu

Jedním z lidí, kteří proti vyhlášce bojují, je i zakladatel festivalu Metronome Prague a spolupořadatel festivalu United Islands of Prague David Gaydečka. Ten se proti ní ohradil na svém twitteru, kde se nechal slyšet, že chce Praha vypnout živou kulturu.

„Část zastupitelstva Prahy plánuje po dvou letech covidu vypnout živou kulturu ve veřejném prostoru. Hrozí, že koncerty, festivaly, divadla a jiná představení, již kvůli novým omezením nebudou. To vše bez diskuze s pražskými kulturními aktéry a to již od 1. července!“ upozornil.

Dodal, že se spojil s dalšími organizátory a požádal své sledující o pomoc s podepisováním petice. „Ve čtvrtek 16. června přijďte podpořit pražskou kulturu na jednání zastupitelstva na Mariánské náměstí, tam se vše rozhodne!“ dodal Gaydečka.

Na facebooku dokonce vznikla událost, na kterou zareagovalo už přes 2000 osob. Ty se chtějí zúčastnit a podpořit názory umělců a pořadatelů koncertů nejen podpisem petice, ale i veřejným projevem toho, že s vyhláškou nesouhlasí. Kromě pořadatelů a zástupců umělců petici podpořili i samotní účastníci a diváci koncertů.

Nenechte si vzít kulturu

„Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem,“ píše se v petici. „V době, kdy má kultura po covidu šanci se trochu nadechnout, přichází tento bezprecedentní krok motivovaný osobním politickým profitem,“ stojí v textu s upozorněním, že radní Hana Kordová Marvanová chce veškerou kulturu zničit.

Závěrem pak aktéři vzkazují: „My, pořadatelé, umělci a podepsaní občané Prahy, vyzýváme zastupitele, aby neschvalovali tuto vyhlášku a odmítli podobný způsob práce. Za pražskou kulturní scénu a umělce vás všechny vyzýváme, pomozte pražské kultuře, potřebuje vás.“

K petici se na svých webových stránkách v tiskové zprávě vyjádřilo také hlavní město Praha. Podle něj město neplánuje kulturní akce úplně zrušit, ale pouze omezit nadměrnou hlasitost akcí.

„Důrazně se ohrazuji proti informacím, že chceme omezovat kulturní akce v Praze. Informace v petici nejsou samozřejmě pravdivé. Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala. Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová.

Magistrát ve vyjádření současně dodává, že vyhláškou se bude zabývat na svém čtvrtečním zasedání.

Zdroj: Petice, Facebook, Twitter, Praha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články