Nová varianta omikronu dorazila do Česka. Je nakažlivější než ta původní

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Koronavirus Omikron XE
Zdroj: Shutterstock

Ve světě se objevila nová varianta koronaviru omikron. Podle nejnovějších informací se objevila už i na území České republiky. Vědci o ní mají ještě málo informací, ale už nyní se předpokládá, že bude nakažlivější než původní omikron. Její průběh by měl být ale ještě lehčí.

Nová subvarianta koronaviru se začala objevovat už na začátku letošního roku. Vědci ji prozatím označili jako variantu XE. Zřejmě vznikla ze dvou různých variant omikronu.

Omikron XE má nové geny

„Takzvané rekombinantní varianty vznikají, když se jeden člověk infikuje dvěma či více variantami viru současně. Tím v těle hostitele dojde k předání a promíchání genetických informací mezi variantami viru,“ řekla ČTK vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

„V průběhu pandemie už k takovým mutacím došlo několikrát, není to v zásadě nic neobvyklého,“ vysvětlila ještě Jiřincová.

Nejvíce záchytů z Anglie

Ve Velké Británii má už tento typ covidu jasnou převahu. Podle tamního deníku Independent vědci předpokládají, že se jedná o téměř 10 procent nakažlivější variantu, než byla ta předešlá.

Právě tato země přidala naprostou většinu vzorků této subvarianty do mezinárodní databáze, a to 463. Tři byly poslány z USA a po jednom z Irska, Dánska a také z České republiky. Objevit se varianta měla ale také například v Indii.

Odborníci nemají zatím dostatečné množství dat, ale už nyní předpokládají, že tato varianta nebude mít na člověka horší vliv, než tomu bylo u předešlého omikronu. Vědci mluví o podobných příznacích, jako jsou u nachlazení, tedy kašel, rýma či bolest v krku.

Objevil se už i u nás

Nyní byl omikron XE potvrzen i v našich laboratořích. „Víme, že vzorek pozitivní na variantu XE pochází od ženy z Prahy s preventivní indikací na PCR vyšetření, další epidemické údaje nemá Národní referenční laboratoř k dispozici,“ řekla ČTK vedoucí laboratoře Jiřincová.

Epidemie ale podle dat ministerstva zdravotnictví dále zpomaluje, a to už přibližně dva měsíce. Ve středu bylo dokonce zachyceno nejméně nakažených za všední den od začátku letošního roku. Klesá ale také počet provedených testů. Až čas ukáže, zda nová varianta průběh epidemie nějak ovlivní.

Zdroj: ČTK, iDNES, Independent, TN.CZ

Autor: Markéta MladáSouvisející články