Nová vyhláška zakazuje pití alkoholu na tisíci místech v Praze. Podle Hřiba nebude mít žádný účinek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek hrib
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Praha chystá hromadný zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Ještě na začátku tohoto týdne se mluvilo pouze o tom, že se na pražských náplavkách nebude moci pít od půlnoci do devíti dopoledne, teď je ale míst po Praze, kde bude alkohol zakázán, přes tisíc. Podle primátora města Zdeňka Hřiba tak nebude mít vyhláška příliš velký účinek.

Novela vyhlášky o pití alkoholu na veřejných prostranstvích teoreticky začne platit od 1. července. Hřib ale pro CNN Prima NEWS uvedl, že je nesmyslná a nebude mít na změnu chování lidí žádný vliv. Souhlasí s ním i starosta Prahy 13 a zastupitel Prahy David Vodrážka.

„Radní z řad Pirátů se hlasování zdrželi, zákazů je už mnoho. Některé městské části k tomu přistoupily podrobně a jmenovaly každý parčík nebo každou ulici. Zákazy nebudou mít efekt,“ řekl Hřib s tím, že nelze zakázat pití úplně na každém kroku.

Vymáhání pokut bude náročné

Podle primátora je největší problém v tom, že se nejen v centru města, ale i v okrajových částech Prahy lidé opíjejí především v nočních podnicích. Vymáhání pokut pak bude na ulici velmi náročné, zvláště u cizinců, se kterými je někdy problém s komunikací i ve střízlivém stavu.

„Nemyslím, že zákazy povedou zamýšleným směrem,“ zdůraznil Hřib. „Měli bychom dát na zodpovědnost lidí, navíc máme městskou policii. Je to spíše snaha některého z radních se zviditelnit,“ doplnil jeho slova Vodrážka. Vyhláška má přitom město chránit před hlukem a nepořádkem, v tomto případě ale povede jenom k nepokojům.

„Do Prahy se opět vracejí turisté a s nimi i některé problémy s pořádkem zvláště v ulicích centra. Cílem nové vyhlášky je především co nejvíce ochránit stávající obyvatele před hlukem a nepořádkem v okolí jejich bydliště,“ řekl podle iDNES náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. To ale ještě netušil, že bude alkohol zakázán na tolika místech.

Zpřísnění pravidel

Podle vyhlášky bude nově platit také to, že pokutován může být i člověk, který je na veřejném prostranství pouze viděn s otevřenou láhví alkoholu. „Doposud to bylo tak, že strážník musel vidět člověka, jak pije alkohol,“ říká Hlubuček. To se ale řadě lidí nelíbí.

„Je to nesmysl. Ponesu si z restaurace v noci domů rozpitou láhev vína a dostanu za to pokutu?“ říká pro Přehledne24 nechápavě jeden z obyvatel Prahy 7. „Podle mě je to hloupost, někteří lidé se opijí v baru a domů půjdou přes park – jak budou strážníci vědět, koho trestat a koho ne?“ doplňuje slova jeho kamarád.

„Návrhem nové vyhlášky tak reagujeme na některé změny v posledních letech a aktualizujeme prioritní potřeby. Praha rozhodně nikomu nezakazuje, aby si poseděl s přáteli třeba u piva nebo vína, pouze se snažíme předcházet možným problémům spojeným s pitím alkoholu na veřejných prostranstvích měst,“ objasňuje Hlubuček na stránkách Prahy.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Praha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články