Obyvatelé paneláků na úsporný tarif s energiemi zřejmě nedosáhnou. Není to snadné, argumentuje Síkela

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
platby za energie
Zdroj: Shutterstock

Drahé energie trápí Čechy stále víc a vláda se už dlouho snaží vymyslet nějaké řešení. Nyní chce na pomoc lidem vyhradit ze státního rozpočtu až desítky miliard. Energetický tarif, o kterém se už delší čas hovoří, získal první obrysy. Během příští topné sezóny chce vláda pomoci finančně domácnostem, které topí plynem či elektřinou.

„Za současné situace se jeví jako nezbytné vytvořit zcela nový právní institut, jehož prostřednictvím stát zajistí rychlou a efektivní pomoc zákazníkům, která se odrazí přímo v jejich faktuře za elektřinu nebo plyn,“ píše ministerstvo.

A tímto novým institutem je právě příspěvek na úsporný tarif. Domácnosti si nebudou muset o příspěvek žádat, bude vypočítán a odečten ze zálohových faktur. V případě, že domácnost využívá více zdrojů, tedy například plyn i elektřinu, má na příspěvek nárok hned dvakrát.

Podle prvních náznaků se zdá, že by pomoc jednotlivým domácnostem neměla přesahovat 10 000 korun. Už teď ale opozice naznačuje, že je v celém programu řada chyb a na některé z nich hlasitě upozorňuje.

Pouze domácnostem

„Domácnost dostane fixní příspěvek na konkrétní tarif, a to, kolik jí ten tarif ze spotřeby pomůže, bude regulovat spotřebou,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dodává, že se příspěvek podle návrhu nevztahuje na rekreační objekty.

Pomoc se netýká ani tarifů k dobíjení elektromobilů či firem, podle Síkely na něj nedosáhnou ani ty domácnosti, co jsou závislé na teplárnách. Opozice ale tato pravidla kritizuje a tvrdí, že je pomoc státu nedostatečná a že má projekt řadu mezer.

Debakl

„Opět debakl, není to padesát miliard, jak sliboval pan ministr Gazdík, ale bude to méně než polovina. Nebude vůbec pro firmy, a co je nejhorší, nebude vůbec pro obyvatele, kteří bydlí v panelácích a jsou vázáni na teplárny,“ rozčílil se podle České televize místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

„Samozřejmě, že se nám to nelíbí. Moji prarodiče bydlí v domě a pomoc potřebují, jsem ráda, že alespoň jim ji vláda poskytne. Na druhou stranu my v paneláku na tom nejsme o nic lépe a nedostaneme nic? Kde je spravedlnost?“ ptá se Přehledně24 mladá maminka z Ostravy, která už roky bydlí v panelovém domě.

Ta v posledních měsících výrazně pocítila zdražení energií a má pocit, že by se měla pomoc týkat i její rodiny. „Jsme rádi, že nám vláda přispěje. Nechápeme ale rozhodnutí pomoci jen některým,“ dodává paní Věra, důchodkyně z Veselí nad Moravou.

Síkela ale podle České televize tvrdí, že jiná možnost prozatím není. „V případě tepláren to není úplně jednoduché. Snažili jsme se o notifikaci určité podpory teplárenství u Evropské komise, ale v tuto chvíli tu notifikaci nemáme schválenou. Hledáme cestu, jak teplárenství podpořit,“ oznámil.

Zdroj: Česká televize, iDNES, E15, Aplikace O/DOK, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články