Odborník řekl, jak bude vypadat letošní léto. Předpověděl také, jak to bude s opatřeními o prázdninách

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ladislav dusek
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek očekává, že letošní léto s sebou přinese méně případů nákazy než to loňské. „V létě bude přibývat méně než 300 případů denně,“ odhaduje. I přesto očekává více omezení než během loňských prázdnin, jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Věřím, že po tragické zkušenosti během uplynulé zimy tentokrát po celé léto zůstanou rozumná režimová opatření. Kromě toho se budou také striktně hlídat importy případů ze zahraničí,“ uvedl šéf zdravotnických statistik Dušek. Omezení by se podle něj měla týkat obchodů, restaurací a také kulturních i sportovních akcí.

Dušek doufá v rozumná režimová opatření

„Epidemie viditelně zpomaluje. A to jsme se už dostali přes hranici, kdy jsem se bál, že by se zpomalování mohlo zbrzdit. Když denní počty případů v minulosti klesly ke 2 000, tak se pokles zabrzdil a epidemie následně začala růst. Teď však klesáme i nadále, což je moc dobře. Je vidět, že rozvolňování postupuje pomalu a obezřetně. Velký vliv na to má samozřejmě postupující očkování,“ pochvaluje si Dušek.

Dodává ale, že stále nepovažuje epidemii za ubrzděnou. „Zaznamenáváme týdenní pokles počtu nových případů nakažení až o 25 procent. Reprodukční číslo se stále drží v intervalu mezi 0,7 až 0,85. To se týká všech regionů včetně těch, které byly na jaře nákazou zasaženy nejpozději, a tudíž se tam epidemie stále relativně drží. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, který je nyní těsně nad hranicí 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden,“ říká.

Pozitivně hodnotí i pokles zátěže nemocnic: „Týdenní pokles počtu hospitalizovaných je také asi 25 procent. Celkově máme na lůžkách přes 1 300 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče jsme pod 300 lidmi, což znamená, že se může postupně obnovovat elektivní péče. To je další skvělá zpráva,“ uvádí Dušek.

V rozhovoru došla řeč i na situaci o prázdninách. Dušek předpokládá, že tou dobou budou přírůstky mnohem nižší, než jaké byly před rokem. „Pevně totiž věřím, že po naší tragické zkušenosti s virem během uplynulé zimy tentokrát po celé léto zůstanou rozumná režimová opatření. Kromě toho se budou také striktně hlídat importy případů ze zahraničí. A k tomu připočtěme ještě postupující vakcinaci. Epidemiologická situace by tedy mohla být ještě lepší než loni v létě,“ přináší optimistickou předpověď.

Dodržováním nařízení k normálnímu životu

Dušek objasnil, jak to podle něj bude s letními opatřeními: „Znamená to, že lidé budou dodržovat určitý hygienický standard – budou mít zakryté dýchací cesty, budou si dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy. Jiná opatření zase budou v obchodech, kde zůstane omezení počtu zákazníků na základě rozlohy prodejny. Některá opatření zůstanou také v restauracích či na festivalech. Mělo by to přispět k tomu, aby se tyto provozovny a akce nemusely znovu uzavírat,“ doufá.

Šéf zdravotních statistik neočekává, že by se rozvolňovalo jako před rokem: „To se rozhodně nebude opakovat. V celé Evropě je úplně jiná atmosféra než loni. Zkušenost s covidem byla během zimy dostatečně hrozivá. Režimová opatření určitě zůstanou, budou ale v rozumném rozsahu, aby umožnila co nejvíce normální provoz služeb,“ prohlásil.

Závěrem Dušek varuje před přílišným optimismem: „Určitě je třeba sledovat riziko importu mutací ze zahraničí. To musíme uhlídat. V tomto ohledu musí být opatření nejpřísnější. Pokud se mutace ze zahraničí zachytí včas, tak je to ještě riziko, které lze kontrolovat. Nesmí však dojít k tomu, aby se mutace začala nekontrolovaně šířit. Spolu s nezodpovědným chováním lidí by to přineslo problém, o který nikdo z nás nestojí,“ uzavírá.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články