Omlouvám se, maminka mi volá. Poslanci si ve Sněmovně čím dál tím více dovolují. Pokud vůbec přijdou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
snemovna hlasovani
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Během čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny se mělo řešit především zřízení vyšetřovací komise v rámci epidemiologických opatření v návaznosti na šíření koronaviru. Jenže to by někdo musel vůbec přijít.

„Máme demokracii a bohužel i demokracii může někdo zneužít a nechtěl bych být v zemi, kde nejsou lidé připuštěni k tomu, aby řekli své názory,“ hodnotil průběh schůze poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Ten reagoval na nekonečný monolog poslance Lubomíra Volného.

Účast poslanců na důležitém jednání byla ale velice skromná, slušně řečeno. „Z 22 poslanců občanské demokracie jich na jednání přišlo jen 9,“ píše CNN Prima NEWS.

Ale ani ostatní strany se nemají čím chlubit. Z hnutí ANO chyběla také čtvrtina poslanců, většinou byli zcela omluveni, nebo se nepřihlásili pomocí hlasovacího zařízení.

Účast na jednání byla velmi skromná

Za Piráty se na jednání dostavilo pouze 15 poslanců, za komunisty 6 a za sociální demokraty se rozhodlo dostavit pouze 5 poslanců. Celkem se tak o vcelku důležité jednání zajímalo z 78 pouhých 52 poslanců. Přestože se nakonec nedostali k tomu nejdůležitějšímu, jedná se o velice smutné číslo.

Ministři na tom nebyli o moc lépe. Na jednání nedorazil ani premiér Andrej Babiš za ANO, který se předem omluvil. Celé jednání sledoval pouze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který měl ale v pohotovosti kolegy. Ti by v případě potřeby ihned dorazili.

V Poslanecké sněmovně sedělo z 200 poslanců jen 103. Ale podle všeho toho museli velice brzy litovat, a to především kvůli chování jednoho ze svých kolegů. Museli ustát téměř dvouhodinový monolog poslance Lubomíra Volného z Volného bloku.

Toho trápí ze všeho nejvíc to, že někdo chce přistoupit na vznik kontrolního úřadu v rámci epidemiologické krize. Opoziční strany jsou dle jeho vyjádření zcela pokrytecké a mají stejný díl na smrti třiceti tisíc občanů jako dosavadní vláda Andreje Babiše.

Poslanec Volný si i zatelefonoval

„Tyto strany pseudoopozice by chtěly hodit veškerou vinu za těch 30 tisíc zavražděných na vládu. Já s vámi souhlasím, že vláda nese zodpovědnost za těch 30 tisíc mrtvých a že byli zavražděni. To ano. Nicméně vy, kdybyste nechtěli, aby ti lidé byli zavražděni, tak by dneska žili. Ale vám to vyhovovalo taky, protože vy se řídíte heslem ‚Čím hůře, tím lépe‘,“ řekl například u pultíku Volný.

Nejhoršího možného chování dosáhl v momentě, kdy byl u pultíku a začal mu vyzvánět telefon. Ten bez ostychu přede všemi, během svého dvouhodinového proslovu, zvedl. „Omlouvám se, maminka mi volá. Až za chvíli, mami, čau,“ řekl do sluchátka přede všemi poslanec.

Ačkoliv jakékoliv chování mě jen tak u našich politiků nepřekvapí, po dlouhé době toto vnímám jako silné opovrhování něčím, co má svůj smysl a zaslouží si být projednáno. Většina poslanců toto chování odsoudila, což je chvályhodné. Jakékoliv potrestání ale asi očekávat nemůžeme.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Ivan GlaserSouvisející články