Opozice podala návrh na odvolání Markéty Pekarové Adamové. Ta se ve funkci necítí ohrožená, zastání u veřejnosti ale nemá

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marketa Pekarova Adamova
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Opozice sesbírala dostatečný počet podpisů k tomu, aby podala návrh na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Důvodem má být dle opozice její postupování při jednání o snížení valorizace důchodů. Dle Pekarové Adamové opozice pouze hledá viníka.

O záměru podat návrh na odvolání a sesbírání 80 potřebných podpisů informovala Alena Schillerová na tiskové konferenci před schůzí dolní komory.

Opozice má dostatek podpisů

Dle jednacího řádu je možné odvolat předsedu Sněmovny pouze na základě písemného návrhu od minimálně 80 poslanců. Na základě tohoto návrhu je poté odvolání zařazeno do programu řádných schůzí Sněmovny.

Opozice má za to, že dlouhá jednání o snížení valorizace důchodů, která v předchozích dnech probíhala, nezvládla Pekarová Adamová vést neutrálně a napomáhala svými rozhodnutími vládě.

„Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny,“ uvedla Schillerová na tiskové konferenci.

Tomio Okamura pak dle ČTK dodal, že předsedkyně svou funkci nezvládá již dlouhodobě.

Vyhrocené jednání o valorizaci

Opozice v rámci tohoto rozhodnutí hovoří zejména o snaze nezákonně zkrátit dobu vystoupení řečníků. Koaliční většina totiž rozhodla o tom, že bude zkrácena doba, po kterou lze mluvit u řečnického pultu. Toto rozhodnutí je však v rozporu s jednacím řádem.

Tomio Okamura toto jednání vyhodnotil tak, že Pekarová Adamová „trvala na tom, aby se pokračovalo v porušování zákona“.

Opozice během jednání opakovaně vyzývala ke svolání grémia Sněmovny, aby o situaci rozhodlo. Vypjatou situaci nakonec vyřešil až premiér Petr Fiala, který po jednání svého širšího vedení rozhodnutí o zkrácení doby zrušil.

Pekarová se necítí ohrožená

Dle Pekarové Adamové je tento návrh pouze hledáním viníka za vystupování opozice.

„Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s Andrejem Babišem a navrhne mé odvolání z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou,“ reagovala na svém twitteru předsedkyně Sněmovny.

Předsedkyně Sněmovny se na svém twitteru zastal premiér Petr Fiala, který ji označil za „výbornou, odpovědnou a důstojnou předsedkyni PS“.

Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro iRozhlas uvedla, že nemá o svou pozici obavu.

„Jsem si téměř jistá, byť jsme o tom ještě s nikým z kolegů nemluvili, že má pozice je v tomto pevná,“ uvedla s tím, že Babiš a Okamura by měli problém s kýmkoliv jiným, kdo by trval na dodržování pravidel.

Jan Skopeček v tomto ohledu připomněl, že vláda během zmiňovaného jednání většinou hlasů schválila výtky vůči jednání obou místopředsedů dolní komory. Těmi jsou Klára Dostálová a Karel Havlíček (oba za ANO).

Dle serveru Seznam Zprávy se proto zajímal, zda budou součástí návrhu na odvolání i tito dva zmínění.

Reakce na sociálních sítích jsou převážně souhlasné

Stejně jako má Markéta Pekarová Adamová své zastánce a odpůrce mezi poslanci, je tomu tak i mezi občany. Převážná část přispěvatelů na facebooku má však vůči jednání a chování předsedkyně velké výhrady.

Například poslanec za ANO Martin Kukla přímo položil dotaz, zda občané souhlasí s odvoláním předsedkyně. Odpovědí se během chvilky nasbíralo přes 300 a všechny byly souhlasné. Většina z přispěvovatelů pak navrhovala odvolání celé vlády.

Mnohem více komentářů pak nasbíral pod svým příspěvkem Petr Fiala, který se Pekarové Adamové zastal. Mezi více než 1 500 odpověďmi byste však podporu předsedkyně hledali těžko.

„Petr Fiala konečně přestaňte lhát… Markéta Adamová Pekarová je arogantní člověk který v politice nemá co dělat a je tam jen proto, že se bojíte, že by se vám rozpadl váš pětislepenec, který se tak jako tak rozpadá a drží jen proto, že máte 108, jinak byste už dávno byli v propadlišti dějin,“ zněl například jeden z těch slušnějších komentářů od paní Martiny.

Někteří přispěvovatelé zvolili vulgarismy, jiní kritizovali vládu jako celek. Málokdo se však v příspěvcích předsedkyně zastal, a pokud tak učinil, dostalo se mu mnoho negativních reakcí.

Zastání pak Pekarová Adamová měla například v příspěvku ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Ten ke svému sdělení dal fotku z roku 2019, na které tehdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček tancuje po jednom večírku na předsednickém pultíku.

„A že to tlačí ti, jejichž zástupci v minulosti zneuctili Sněmovnu opileckým šaškováním na předsednickém pultu, považuji za chucpe (specifický druh drzosti či opovážlivosti – pozn. redakce) a nesoudnost,“ napsal Válek.

Ani jeho příspěvek se však nesetkal s podporou občanů. Někteří mu například vyčítali použití staré fotky z dob rekonstrukce hlavního sálu.

Zdroj: ČTK, Seznam zprávy, iRozhlas, Novinky, Facebook, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články