Pandemický zákon znovu projde, věří Válek. Vláda se by se měla rychle zamyslet nad jeho smyslem, říká odborník

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: CNC / Profimedia

Poté, co minulý týden došlo k neschválení novely pandemického zákona, opozice se přirozeně začala vyjadřovat a na rozhodnutí Senátu se přiživovat. Zákon byl vrácen do Sněmovny, ministr zdravotnictví Válek ale v současné chvíli věří tomu, že napodruhé už Senátem projde.

„Je to velká prohra vládní koalice, vlastní gól,“ napsal podle idnes.cz Andrej Babiš o pandemickém zákoně. „Ten zákon je paskvil. Jsem zvědavý, jestli teď bude chtít vláda bojovat dál, nebo to prostě vzdá a otevřeně přizná, že je to další věc, kterou nezvládla,“ vysmál se. Jeho slova doplnil i Tomio Okamura, který ho označil za zmetek, který je třeba zrušit.

I přes to všechno ale Válek věří tomu, že zákon Senátem nakonec projde. Sněmovna má totiž možnost rozhodnutí Senátu přehlasovat, přičemž podpis novely v dosavadním znění už přislíbil například i Miloš Zeman. Pokud by se tak nestalo, Válek požádá vládu na dva týdny o nouzový stav.

Ten je podle jeho slov potřeba k pro zachování opatření ve zdravotnických zařízeních a pobytových sociálních službách, která mají před nákazou chránit seniory. Nakonec Válek připustil, že schvalování zákona poněkud podcenil. A podle jeho slov nejen on, ale i vláda.

V rozporu se zákonem

„Pandemický zákon vedl k tomu, že byla vydávána opatření v rozporu se zákonem,“ uznal Válek a podle České televize doplnil: „Nemůžu chtít prodloužit platnost zákona, o kterém vím, že je špatný a podle kterého by byla vydávána opatření, která by nebyla v souladu se zákonem.“

Přesto ale tvrdí, že některé námitky senátorů příliš nechápe. Například neví, proč je problémem to, že zasílání rozhodnutí hygieny o karanténě v SMS už funguje rok a půl a novela zákona to jen dává do souladu s legislativou. Přesto všechno Válek věří, že zákon Senátem projde.

„Mrzí mě, že novela pandemického zákona neprošla Senátem o jeden jediný hlas. S kolegy připravím další scénáře možného vývoje. Situace mezi seniory a ohroženými skupinami je ale i nadále kritická a já udělám vše pro to, abychom je uchránili. Novela PZ se nyní vrací do Sněmovny,“ napsal na twitteru.

Průlomové rozhodnutí

„Rozhodování senátorů o pandemickém zákoně bylo pro český politický systém průlomové,“ řekl pro Přehledně24 politolog a historik Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře. „Historicky poprvé nepodpořila většina senátorů ze stran současné vládní koalice a jejích podporovatelů zákon, který považuje vláda za jeden z klíčových pro svoji činnost v nejbližších týdnech,“ dodává.

„Nastala zvláštní situace, ze které vyplývá, že senátoři by nemuseli i v budoucnosti podpořit automaticky zákony, které schválí jejich poslanečtí kolegové ze stejné strany či hnutí. Z hlediska výkladu Ústavu je to jistě správně, neboť Senát má působit jako sbor zákonodárců, jejichž úkolem je kontrolovat, aby nebyl schválen špatný zákon,“ vysvětluje politolog.

Problém podle jeho slov je ale v tom, že pro stabilitu vlády a především současných politických stran a hnutí je to jistá forma varování. Vedení parlamentních stran musí napříště prý lépe komunikovat se svými členy, trpělivě jim vysvětlovat své kroky a své úmysly, a to nejen na úrovni parlamentní, ale i na krajské či komunální.

„Vláda by se ale nyní měla rychle zamyslet nad smyslem pandemického zákona a využít tuto situaci k jeho úplnému zrušení nebo k nastavení pandemických pravidel tak, aby nebyla chápána jen jako zbytečný nástroj k omezování lidských práv a svobod,“ míní Srb. Podle slov Válka to ale vypadá, že k ničemu podobnému nedojde.

Zdroj: Přehledně24, ČT24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články