Pekarová Adamová promluvila před tchajwanským parlamentem. Prezident Pavel by do země nejel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marketa Pekarova Adamova
Zdroj: Profimedia

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v úterý promluvila na jednání tchajwanského parlamentu. Mluvila o tom, že Česká republika je s tchajwanským lidem a vždy bude stát na jeho straně. Prezident Petr Pavel ve stejný den uvedl, že on sám by do země necestoval, protože jde o zbytečné dráždění Číny.

Už před vycestováním Pekarové Adamové na Tchaj-wan mnozí naši politici s její návštěvou země nesouhlasili. Čína dokonce požadovala, aby si předsedkyně PS svůj krok rozmyslela. Ona ale přesto cestu podnikla. Má za sebou už setkání s tamní prezidentkou a výstup před parlamentem.

Je třeba si vážit svobody a demokracie

Ve svém proslovu před parlamentem Pekarová promluvila o tom, co nás s Tchaj-wanem spojuje a jak je třeba si vážit demokracie a svobody, které v 90. letech minulého století v obou zemích velmi posílily.

„Pokud si přestaneme těchto věcí vážit, začneme o ně o to rychleji přicházet,“ cituje její slova Česká televize. Pekarová promluvila také o situaci na Ukrajině.

„Naivně jsme si mysleli, nebo možná jen doufali, že se válka už do našich životů a našeho okolí nevrátí. Přesto jsme v posledním roce svědky krutého válečného konfliktu a bezostyšného porušení mezinárodního práva nedaleko od nás, na Ukrajině,“ pronesla v proslovu.

„Proč pořád do všeho tahá, nána, celej národ. Ať mluví za sebe, škody už nadělala dost,“ komentuje její proslov na facebooku pan Jaromír. Na druhou stranu někteří lidé berou její návštěvu země pozitivně.

„Vyznáváme stejné hodnoty demokracie a svobody. Tak proč neprohlubovat spolupráci? Skvělá práce!“ napsal pan Zdeněk na twitteru.

Pavel: Nedráždil bych hada bosou nohou

Názory na odjezd Pekarové Adamové na Tchaj-wan jsou velmi sporné. Prezident Petr Pavel ho vyloženě nekritizuje, říká ale, že sám rozhodně cestu do země nepodnikne.

„Jedna věc je, když na Tchaj-wan jedou zástupci Parlamentu. Tak jak tam před časem byl předseda Senátu Miloš Vystrčil za ODS a nyní tam je předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová za TOP 09. Tato úroveň je Čínou vnímána jinak než státní návštěvy na nejvyšší úrovni,“ uvedl s tím, že cesta prezidenta do země by vyvolala ještě větší pozdvižení.

„Správně, je třeba šlápnout na brzdu,“ uvádí v komentářích na Novinkách pan Vladimír.

„Domyslete to do konce. Představte si obchodní válku s Čínou. Čína by přišla o odbytiště, ale co by se stalo u nás? Kdyby u nás zmizelo vše vyrobené v Číně nebo z čínských surovin a chemikálií, byla by to katastrofa. Indie by výpadek nenahradila,“ píše pod článkem na iDNES pan Jaroslav.

Na svých sociálních sítích však Pavel před časem ujistil, že Tchaj-wan podporuje. „Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“ napsal 30. ledna letošního roku.

Zdroj: Přehledně24, Poslanecká sněmovna ČR, Česká televize, Twitter, Facebook, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články