Petr Fiala opět jednal s prezidentem Zemanem. Řešila se zejména zahraniční politika

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

V sobotu 21. května v dopoledních hodinách přivítal prezident Zeman v Lánech svůj expertní tým. Na setkání pozval i premiéra Petra Fialu. Obsahem jednání bylo zejména české předsednictví v Radě Evropské unie, summit NATO a válka na Ukrajině. Po jednání premiér Fiala médiím potvrdil, že na summitu NATO v Madridu pana prezidenta zastoupí a uvedl také, že mají s prezidentem stejný názor na válku na Ukrajině. Jednání prezidenta s expertním týmem probíhala pravidelně do jeho nemoci na podzim minulého roku. Obnovil je letos v březnu.

Premiér musel po jednání vysvětlit, proč nebyl na schůzce ministr zahraničí Jan Lipavský. Fiala k tomu uvedl, že si to nepřál pan prezident, ale že dokáže ministra Lipavského zastoupit. „Já jsem samozřejmě schopen reprezentovat vládu i v otázkách zahraniční politiky, tak to má být,“ řekl premiér.

Zahraniční politika byla hlavním tématem

„Expertní tým prezidenta republiky za účasti předsedy vlády projednával ekonomické otázky a zahraniční politiku s přesahem na energetickou a potravinovou krizi,“ sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Je důležité, abychom v zahraničněpolitických otázkách mluvili jednotným hlasem, vláda i prezident. A to myslím, že se daří,“ řekl Fiala po jednání.

„Mohu potvrdit, že se budu účastnit za Českou republiku summitu NATO v Madridu, budu tam zastupovat pana prezidenta,“ uvedl dále.

Dalším z témat bylo i předsednictví v Radě EU, které Česká republika převezme začátkem července. „Přáli bychom si, aby jedním z témat byla poválečná obnova Ukrajiny, bavili jsme se i o tom, že výrazným motivem bude energetická bezpečnost a energetická politika celé EU. Téma předsednictví bylo také jedním tématem té velmi komplexní diskuze,“ sdělil Fiala.

Premiér také uvedl, že prezidentovi leží na srdci téma běloruské opozice. „Bavili jsme se o tom, jak urychlit ty kroky, aby zde běloruská opozice mohla mít nějaký svůj dům či prostor, kde by běloruští občané a opozice měli nějaký prostor, který mohou využívat.“

Dvě procenta na obranu již v roce 2024

Fiala dále po jednání potvrdil, že jedním z témat byl i závazek vůči NATO, kdy Česká republika do roku 2025 slíbila přispívat 2 % HDP.

„Už teď komunikujeme se Severoatlantickou aliancí o tom závazku a jak ho chceme plnit. Ve vládním programu jsme se zavázali na rok 2025. Teď se snažíme, abychom to mohli dávat do roku 2024,“ sdělil premiér.

„Musíme si uvědomit, z jaké startovní čáry jdeme. Patříme k zemím, které v NATO dávaly na obranu skoro nejméně,“ vysvětlil, proč chce daný slib urychlit.

Kromě toho se na jednání řešila i žádost Švédska a Finska o přijetí do NATO. K tomu se prý prezident staví pozitivně. „Je v zájmu České republiky, abychom vstup Švédska a Finska podpořili,“ dodal Fiala.

Zdroj: TN Nova, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Soňa Jiroutová



Související články