Petříček z ČSSD končí na postu ministra zahraničí. Ministerstvo dočasně povede Hamáček

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
tomas petricek
Zdroj: PETR TOPIč / MAFRA / Profimedia

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na twitteru informoval o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Resort dočasně povede Jan Hamáček, který je zároveň i ministrem vnitra a šéfem Ústředního krizového štábu.

Novým ministrem zahraničí by mohl být současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se zatím nerozhodl, zda nabídku přijme.

Pokud se Zaorálek rozhodne nabídku přijmout, ministrem kultury se stane poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke.

Hamáček navrhl Petříčkovo odvolání a resortu velí sám

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček navrhl Petříčkovo odvolání s odůvodněním, že ČSSD musí působit před volbami srozumitelně.

Opozice vidí za odvoláním ministra zahraničí Petříčka tlak prezidenta Zemana i vnitrostranický boj. Petříček své odvolání považuje za politické rozhodnutí.

Názory na odvolání ministra Petříčka se v ČSSD různí

Ihned po Petříčkově odvolání se začaly objevovat komentáře opozičních politiků i spolustraníků bývalého ministra. I v rámci strany jsou však postoje nejednoznačné.

„Kdyby měl Petříček trochu sebereflexe, tak odstoupil sám. Říkat, že to nestojí za nic a přitom tam být, tomu nerozumím,“ řekl místopředseda ČSSD a bývalý hejtman Vysočiny Běhounek.

Názor předsedy ústecké ČSSD Scherfera se liší: „Působí to na mě dojmem vyřizování účtů s protikandidátem, který vyjádřil odlišný názor na vedení strany. A bohužel podobně to působí i na členskou základnu. Byly mi kladeny po sjezdu otázky a výsledek je takový, že panuje absolutní deziluze,“ uvedl.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články