Po 18 letech končí v Česku řetězec Nordsee. Společnost je v insolvenci

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nordsee
Zdroj: Birgit Reitz-Hofmann / Shutterstocl.com

Německá síť restaurací Nordsee ukončuje v České republice svou činnost. Důvodem je neschopnost jejich provozovatele Master Marines platit nájem, kvůli čemuž byla firmě ukončena nájemní smlouva ve dvou pražských obchodních centrech Palladium a Nový Smíchov.

První pobočka Nordsee byla v Česku otevřena v roce 2004 a následně provozovatel Master Mariner otevřel další tři pobočky.

Společnost je v insolvenci

Společnost Master Mariner se nachází ve ztrátě již od roku 2019. V té době ukončila činnost pobočka Nordsee v pražském centru Arkády Pankrác.

Důvodem špatného hospodářského výsledku mají být dle ČTK a webu Aktuálně koronavirová opatření, kvůli kterým byly dlouhou dobu pobočky zavřené. Podnik nezachránilo ani zrušení restrikcí, protože se obrat nevrátil do stavu předkoronavirové úrovně.

„Během covidu jsme museli uzavřít provozovny kvůli mimořádným opatřením vlády, ani poté se návštěvnost nevrátila na předcovidovou úroveň. Kvůli výpadku tržeb jsme nebyli schopni platit zejména našim dodavatelům a pronajímatelům, tedy vlastníkům obchodních center,“ uvedl pro iDNES jednatel Master Mariner Petr Vladyka.

V současné době společnost dluží přibližně 40,3 milionu korun a není schopna splácet staré ani nové závazky. Z toho důvodu podnik podal na Městský soud v Praze návrh na zahájení insolvenčního řízení s žádostí, aby na majetek byl vyhlášen konkurz.

Pobočky budou uzavřeny do konce července a firma se poté musí vyrovnat s přibližně dvaceti svými zaměstnanci. Ti pracují pro společnost buď na hlavní pracovní poměr, nebo na dohodu o provedení práce.

Že má firma problémy, je patrné i z jejich facebookových stránek, protože poslední aktualizace proběhla v únoru. Jejich webové stránky jsou již delší dobu také neaktuální. V sekci kariéra je dokonce stále nabídka pracovních pozic.

„Ta zpráva mě překvapila, protože jsem tuto restauraci naštvěvovala pravidelně v době obědů v OC Arkády Pankrác. Po uzavření této pobočky jsem pak byla párkrát i na Smíchově, když jsem byla zrovna poblíž. Je mi to líto, jejich jídlo mi chutnalo,“ uvedla pro Přehledně24 Andrea, jedna ze zákaznic podniku.

Koronavirová opatření dolehla na více firem

Pandemie koronaviru dopadla na firmy se zpožděním. Mnohé firmy věřily, že své dluhy zaplatí poté, co se rozvolní koronavirová opatření. Zákazníci se však nevrátili do obchodů v takové míře, aby se dluhy pokryly.

Z dalších řetězců, které museli svou činnost ukončit, lze jmenovat například britský řetězec Iceland. V Česku měl skončit také řetězec obchodů Orsay, který ale nedávno změnil majitele, a proto jeho pobočky zůstanou dle Forbes otevřené.

Zdroj: Aktuálně, ČTK, Nordsee, Facebook, iDNES, Přehledně 24, Forbes

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články