Po Poslanecké sněmovně dal vodákům zelenou i Senát. Ti si nyní budou moci dát na vodě legálně až dvě piva

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vodaci Voda
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Zákon o toleranci alkoholu půl promile pro vodáky schválila Poslanecká sněmovna už v polovině září. Nyní jej posvětil také Senát a čeká se jen na podpis prezidenta. Ačkoliv někteří vodáci zákon vítají, lidé v komentářích jsou spíše skeptičtí. Podle mnohých se totiž jedná jen o zbytečnou byrokratickou zátěž.

Dát si na vodě pivo či trochu vína bylo dříve doslova ilegální. Nyní se ale situace změnila. Jak se pochlubila třeba ODS na svém facebooku, Senát schválil toleranci 0,5 promile alkoholu pro vodáky.

Po Poslanecké sněmovně schválil zákon i Senát

Zákon se probíral ve Sněmovně už na začátku září. Předložil jej poslanec Vojtěch Munzar z ODS a podpořil jej také ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nakonec bylo pro 85 přítomných poslanců především z ODS, TOP 09, Pirátů a SPD. Proti bylo 34 poslanců z různých politických stran.

„Nikdy nepodpořím nic, kdy bude u jakéhokoliv řidiče čehokoliv povoleno jakékoliv množství alkoholu,“ uvedla tehdy například poslankyně Zuzana Ožanová podle webu Z dopravy.

Za pivo na vodě už žádná pokuta

Nyní novela doputovala až do Senátu, který ji schválil. Pokud ji podepíše prezident, tak budou moci vůdci malých bezmotorových plavidel beztrestně nadýchat až 0,5 promile alkoholu, což odpovídá asi dvěma pivům či dvěma deci vína. Platit to ale bude jen na některých úsecích řek, kde není příliš hustý provoz.

„Díky, že se pro tuto kompromisní variantu našla shoda i v Senátu. Skončí díky tomu praxe fiktivní nulové tolerance, kterou stejně fakticky nikdo nedodržoval a za jejíž nedodržení vodákům hrozila přehnaná pokuta až 100 tisíc korun,“ napsal ve facebookovém příspěvku Martin Kupka.

Nový zákon počítá s tím, že si lidé na vodě budou moci nově dát například vychlazené pivo. Vodáky ovšem nezbavuje odpovědnosti za případné škody.

Podle komentujících by měl stát řešit důležitější věci

Ačkoliv to mnozí fandové vodáckého sportu kvitují, lidé v diskuzích příliš nadšení nejsou. Respektive zákon jim přijde zbytečný, protože je všeobecně známo, že na vodě se alkohol konzumoval, a to i v době, kdy to tedy ještě legální nebylo.

„To je v dnešní době preferenční a velice důležitý zákon. Povolit vodákům půl promile alkoholu je zcela jistě to, co občany trápí nejvíce,“ napsal diskutující u článku na serveru iDNES. „Prostě dokud nikoho neohrozíte, neměl by se stát do vás montovat,“ poukazuje na zbytečnost zákona jiný diskutující na Novinkách.

Našly se ale také hlasy, které s novým zákonem vyloženě nesouhlasí. „V praxi to znamená, že budou nezřízeně chlastat, dokud zas nějaký ožrala neutopí pár dětí,“ obává se jiný komentující. „Za chvíli se ozvou cyklisté, že na vymezených cyklostezkách chtějí to samé, otevírat Pandořinu skříňku je nebezpečné,“ myslí si další.

Zdroj: Novinky, Z dopravy, iDNESSeznam Zprávy, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články