Po zásahu pepřovou pistolí zemřel v nemocnici mladík. Strážník údajně netušil, že ho může zabít

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Policie CR
Zdroj: Veronika Dvořáková / Shutterstock

Strážník Miloš Nusl obžalovaný ze smrti mladého muže na Příbramsku údajně netušil, že pepřová pistole může někoho usmrtit. Svou vinu proto u soudu odmítl. Ačkoli tragické události lituje, hrozí mu nyní 6 let za usmrcení z nedbalosti, uvádí Příbramský deník.

V neděli 1. srpna roku 2021 došlo v Březnici na Příbramsku k potyčce mezi čtyřmi lidmi. K případu byli zavolaní strážníci městské policie. Ti při zpacifikování útočníků použili slzný pepřový sprej.

Jeden z mužů ale upadl do bezvědomí a zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje ho musela převézt do jedné z pražských nemocnic, kde další den zemřel. Příčinou smrti byl otok mozku způsobený výstřelem.

Zastal se dívky, dočkal se smrti

Muž se do hádky údajně zapojil, aby se zastal napadené dívky. Strážník obviněný z jeho smrti u soudu projevil lítost, odmítl ale svou vinu.

„Nedovedu to pochopit. Nechtěl jsem to. Nebylo to smyslem zákroku. Kdybych to věděl dopředu, tak to zahodím a nikdy nepoužiju,“ citoval Nusla server Novinky.

Strážník pracující u policie přes 20 let prý neměl se slzotvorným prostředkem žádné zkušenosti. Dříve však absolvoval školení a věděl, jak ho používat. Věděl, že nesmí střílet na menší vzdálenost než metr a půl. Podle soudu ale přistoupil k mladíkovi zhruba na vzdálenost 90 centimetrů a natáhl ruku, ústí přístroje tak bylo asi 30 centimetrů od krku poškozeného.

Mladík po ráně začal silně krvácet z krční tepny. „Byl jsem od něj tak dva metry, když jsem vystřelil. Nevěděl jsem, jestli jsem ho zasáhl,“ bránil se podle Novinek sám Nusl.

Z činu strážníka je rozrušená i veřejnost, podle které by měl být policejní příslušník poučen o tom, co všechno může jeho zbraň způsobit.

„Je zvláštní, že až po použití pepřového prostředku strážník zjistil, že s tím může usmrtit člověka. Pokud je ten strážník něčím vyzbrojený, měl by také být poučený, co to všechno může způsobit, ne?“ napsal někdo v komentářích na Novinkách.

Spoušť stiskl dvakrát

Podle Blesku jedna svědkyně vypověděla, že mladík nejdříve dostal ránu teleskopickým obuškem do hlavy a do krku.  Pepřovou pistoli podle ní strážníci použili i proti jinému aktérovi konfliktu. Jelikož poprvé z ní výstřel nevyšel, stiskl spoušť Nusl dvakrát.

„A teď kde je pravda? Nicméně si myslím, že kdyby ten strážník použil teleskopický obušek (jak popisuje svědkyně), tak by to snad lékaři poznali hned, ne? Nehledě na to, že tím obuškem není problém někomu zlomit nohu, takže si myslím, že kdyby ten obušek použil na ten krk, tak ten kluk zemře na místě,“ myslí si jedna z čtenářek Novinek.

V případě obvinění hrozí Nuslovi až 6 let vězení. Rodina zemřelého navíc žádá finanční odškodnění. S problémy se prý potýká i bratr poškozeného, který žádá 750 000 Kč. „Smrt bratra nezvládám, mám pořád v hlavě, co se stalo v nemocnici, jak jsme se loučili,“ uvedl podle Blesku.

Zdroj: Příbramský deník, Blesk, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články