Počasí na tento týden: Dopravu bude komplikovat ledovka a sníh, připravte se i na silný vítr

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
snehova boure
Zdroj: Shutterstock

První letošní sníh už máme na mnoha územích České republiky za sebou. Nicméně velmi rychle opadl a opakují se předpovědi, že nějakého dlouhodobějšího sněžení se dočkáme až ke konci tohoto roku. Už v tomto týdnu však bude sníh a ledovka komplikovat situaci nejen na silnicích.

Meteorologové podle CNN Prima News apelují především na řidiče. Změna počasí se totiž projeví silnou námrazou a přibýt by během tohoto týdne mělo až deset centimetrů sněhu, které budou ve spojitosti s větrem komplikovat viditelnost.

Pondělí se ponese spíše v duchu oblačna a zatažena. Sněhové přeháňky budou spíše výjimečné. Denní teploty se budou pohybovat mezi -1 až +3 °C. Ráno a k večeru se objeví námraza, a je proto třeba dávat si pozor nejen v autě, ale i na ulici.

Od úterý až 10 centimetrů sněhu

Úterý začne námrazou, která se bude držet během celého dopoledne a k večeru se opět vrátí. Přes den bude spíše zataženo a oblačno, ovšem v některých místech, především pak severovýchodě v polohách pod 400 metry, může podle ČHMÚ napadnout až 10 cm sněhu.

Ve středu bude zataženo a vítr, který započne už v noci z úterka na středu, bude i nadále komplikovat situaci na mnoha místech České republiky. Nejvyšší denní teploty nicméně dosáhnou 3 až 7 °C, a sníh tak bude opět pomalu mizet a nahradí ho spíše kaluže a bláto.

Od čtvrtka se přidá déšť

V druhé polovině týdne zkomplikuje celou situaci navíc i déšť, který se objeví výraznější poprvé ve čtvrtek. Přeháňky se budou objevovat na většině míst Česka a v polohách nad 1000 metrů nad mořem a od severozápadu nad 400 metrů nad mořem se vyskytnou srážky sněhové.

V pátek sněhových přeháněk ubyde, bude spíše oblačno až polojasno, výjimečně zasněží ještě na horách. Na druhou stranu se však opět ochladí, nejvyšší teploty dosáhnou přes den maximálně 3 °C a bude hrozit znovu námraza, a to jak k ránu, tak i večer.

Zatažený víkend

O víkendu je třeba počítat s tím, že bude přibývat oblačnosti, bude zataženo, větrno a objeví se i sněhové přeháňky. Lidé, kteří plánují na sobotu a neděli někam vyrazit, by měli dávat na silnicích obrovský pozor, protože se o čekává, že situace zkomplikuje dopravu.

Ačkoli se tak během týdne dočkáme sněhu hned několikrát, ve výsledku si ho příliš neužijeme, protože bude maximálně ve spojení s větrem komplikovat situaci na silnicích i ulicích a vlivem vyšších teplot rychle roztaje.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, CNN Prima News, ČT24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články