Počasí o víkendu bude jako na houpačce. Horký pátek vystřídá propršená sobota

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
bourka_mraky
Zdroj: Shutterstock

Díky studené frontě od západu čeká Českou republiku na některých místech během noci z pátka na sobotu ochlazení až o 10 stupňů. Čekejte silné přívalové bouřky ojediněle s krupobitím.

Páteční den bude nejteplejší z celého týdne, během odpoledne meteorologové očekávají teploty 30, místy až 37 stupňů, vyvrcholí totiž příliv tropického vzduchu od jihu. Ten ale postupem dne vystřídá studená fronta, která přes naše území bude postupovat od západu. Lidé by tedy měli dbát na pitný režim a chránit se proti horku i přímému sluníčku.

Vedro vystřídá vysoká oblačnost a bouřky

Dnes mohou být teplotní maxima ještě o něco vyšší než včera, v průměru dosáhnou 34 °C, výjimečně ale mohou teploty vystoupat až na 37 °C. Nejtepleji bude v severozápadních Čechách a také na jihu Moravy. Během pátečního dne se začne tvořit oblačnost a následně se připravte na déšť.

„Na frontě se kromě zvětšené oblačnosti vyskytnou přeháňky a bouřky i silné, které budou ojediněle doprovázené přívalovými srážkami a kroupami. Za frontou se o víkendu výrazně ochladí, na některých místech i o 10 stupňů,“ uvádí meteorologové na facebookovém účtu Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové varují před silnými bouřkami

„Během odpoledne se mohou začít tvořit první přeháňky a bouřky ještě před frontou na západě Čech a na Šumavě,“ uvádějí na facebooku a dále upozorňují: „Postup bouřek bude relativně pomalý k východu. V průběhu noci budou bouřky slábnout na intenzitě a přecházet do deště, který může být i vydatný. Na Moravu a do Slezska by měly bouřky dorazit až v druhé polovině noci.“

Na letní páteční večer je připraveno několik venkovních akcí, proto Český hydrometeorologický ústav na svém twitterovém účtu vydal následující výstrahu:

Bouřky se dle meteorologů samozřejmě nemusejí vyskytovat všude, kde probíhají venkovní akce. Vybízejí ale k opatrnosti a doporučují kontrolovat jejich stránky, kde budou zveřejňovat aktuální informace o průběhu bouřek.

Bouřky přinesou ochlazení

„Oblačno až zataženo, zpočátku na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ve východní polovině místy bouřky, ojediněle i silné. Postupně od severozápadu až polojasno a srážky jen ojediněle,“ uvádí k sobotnímu počasí web ČHMÚ. Vlivem bouřek a studené fronty očekávají ochlazení místy až o 10 stupňů.

Meteorologové dodávají, že v neděli bude oblačno až polojasno s nejvyššími denními teplotami 23 až 27 °C. I během následujícího týdne by se měly udržet teploty pod tropickou třicítkou.

Zdroj: ČHMÚ, Facebook, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články