Počet nakažených koronavirem v Čechách klesá. Silná letní vlna by mohla posunout tu podzimní

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Koronavirus Leto
Zdroj: YuryKara/ Shutterstock

Letní vlna koronaviru v Čechách pomalu, ale jistě ustupuje. V mezitýdenním srovnání klesají počty nakažených už 14 dní v řadě. Pokles je to ale velmi pozvolný. Letní vlna byla totiž letos delší a silnější než ta loňská. Díky tomu by se mohl nástup té podzimní lehce oddálit. Pomoct by mohla také posilující dávka očkování.

Podle dat vyplývajících ze stránek ministerstva zdravotnictví se za poslední týden (od 5. srpna 2022 do 11. srpna 2022) nakazilo koronavirem 12 693 lidí. Týden předtím, tedy od 29. července 2022 do 4. srpna 2022, potvrdily laboratoře 15 089 nově nakažených.

Letní vlna má nebývalou sílu

Čísla letošního léta jsou však na úplně jiné rovni, než tomu bylo v předešlých letech. Podle deníku iDNES se během července roku 2022 nakazilo dohromady přes 51 000 lidí. Loni přibylo během stejného měsíce pouhých 6 000 nově nakažených.

Covid tak udeřil ve větší síle než kdy dříve. Letní vlna už by nyní měla být za svým vrcholem. Pokles však není tak znatelný, jak se předpokládalo. Potvrdil to i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Ostatně ani ten pokles není nijak zvlášť prudký – postupně to malými krůčky klesá a takhle to zřejmě bude pokračovat dál do konce srpna. Dobrzdí se na úroveň, která ale může být vyšší, než tomu bylo dřív,“ vysvětlil zpravodajskému webu Seznam Zprávy.

Podzim by mohl být klidnější

Prakticky se ale může jednat o dobrou zprávu. Podle Duška by se tím mohla oddálit očekávaná podzimní vlna, případně by se mohla i trochu „naředit“. Reinfekce se sice objevují, v laboratořích tvoří až 25 % vzorků, ale jejich průběh bývá o poznání lehčí.

„Pokud se navíc podaří na začátku podzimu pořádně rozjet očkování další posilující dávkou, tak by se možná mohlo podařit posunout i nástup podzimního šíření respiračních virů,“ doplnil ještě Dušek pro Seznam Zprávy.

Čtvrtou dávku dostalo 75 tisíc zájemců

Druhá posilující dávka je v České republice k dispozici už tři týdny. Podle České televize byl největší zájem na začátku očkování, kdy bylo odbaveno přes 50 000 zájemců. Postupem času ale zájem pomalu klesá a nyní by mělo být naočkováno 75 000 lidí.

Důvodem je samozřejmě i fakt, že čtvrtá dávka se prozatím doporučuje jen té nejohroženější skupině obyvatel. „U osob pod věkovou hranicí, které nemají žádné zdravotní potíže, je přidaná hodnota očkování nižší,“ vysvětlil ČT24 epidemiolog Roman Prymula.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, iDNES, Seznam Zprávy, ČT24

Autor: Markéta MladáSouvisející články