Podle Miloše Vystrčila zavedení eura v ČR ekonomickou krizi nevyřeší. Používejte raději méně klimatizaci, prohlásil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
euro
Zdroj: Shutterstock

V nedělní partii na CNN Prima NEWS se sešli bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Senátu Miloš Vystrčil. Jedním z hlavních témat, nad kterými společně debatovali, bylo i zavedení eura v České republice. Oba politici se shodli, že v současné chvíli by něco takového nebylo vhodné.

Nereálné a nevýhodné. Těmito slovy Vystrčil i Havlíček označili možnost zavedení eura v České republice v blízkých letech. K té se vyjádřili na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana, který na sobotním mimořádném sněmu hnutí STAN v projevu nadhodil, že by bylo dobré k diskusi o zavedení jiné měny u nás přejít.

Podle hnutí STAN by zavedení eura mohlo oživit ekonomiku u nás. Fiala ale již dříve řekl, že k tomuto kroku se prozatím Česká republika nehodlá přiblížit. A stejně to vidí i Havlíček. „Přijdeme o instrumenty ČNB. Staneme se závislejšími,“ uvedl v Partii.

Vystrčil pak dodal, že Česká republika by se měla na zavedení eura připravit, protože je možné, že k němu v následujících letech dojde. Argumenty odborníků jsou ale podle jeho slov spíše proti a on sám rozhodně nesouhlasí. „Nejsou to věci aktuální a nejsou výhodné,“ uvedl.

Legislativní paskvil

V rámci řešení ekonomické krize se kromě eura rozebírala v pořadu i další věc, a to energetický tarif, který vláda připravila jako pomoc občanům po zdražení energií. Karel Havlíček ale uvedl, že ačkoli tarifu nevěří, měl by být zaveden.

„Je to legislativní paskvil. I přesto se přimlouvám, aby to Senát odsouhlasil. V dané chvíli je to lepší schválit a vláda tomu dá konkrétní parametry, které budou pravděpodobně v pořádku,“ vysvětlil. Ale dodal: „Lidé budou platit místo devětkrát více za energie jen osmkrát více, a to je malá pomoc.“

Na jeho slova následně navázal Vystrčil, který dodal: „Věřím, že to projednáme velmi rychle. Jsme nyní docela tolerantní k těm materiálům ze Sněmovny, i když nejsou příliš dokonalé.“ Úsporný tarif byl ve Sněmovně schválen před 14 dny a nyní míří do Senátu.

Jak ještě ušetřit? Nepoužívat klimatizaci

Šetřit by se podle Vystrčila mělo na všem. V Partii vysloveně zmínil, že nejde pouze o plyn, který se v současné době výrazně řeší v souvislosti s Ruskem, ale i o další energie. Na základě těchto slov se pustil do Andreje Babiše, který jakožto bývalý premiér prý energetickou krizi neřešil.

Minulá vláda neřešila energetickou závislost České republiky na jiných zemích, uvedl. „Místo toho rozhazovali vrtulníkem peníze,“ nešetřil Vystrčil kritikou. „Zaregistroval jsem několik výstupů pana premiéra Fialy a dalších členů vlády, popisují situaci, jaká je. Myslím, že se hraje s občany férová hra a nikdo nelakuje nic narůžovo,“ pokračoval v proslovu předseda Senátu.

Nakonec poradil, jak se dá v současné době ušetřit: „První věc – a teď se na mě někteří budou zlobit, možná i tady – nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Šetření, které bychom měli dělat, se týká všeho, nejen plynu. Když budeme spotřebovávat méně elektřiny, nebudeme muset tolik pouštět paroplynové elektrárny,“ upozornil.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články