Vít Rakušan byl na mimořádném sněmu znovu zvolen předsedou hnutí STAN. Hnutí dále představilo nové místopředsedy a členy

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Profimedia

Hnutí STAN představilo nové vedení. Na mimořádném republikovém sněmu dosavadní předseda a současně ministr vnitra Vít Rakušan obhájil svůj mandát. Získal podporu 96 % hlasů delegátů, kteří byli na sněmu přítomni.

Okolo něj se toho ale hodně změnilo. Na pozici 1. místopředsedy se dostal Lukáš Vlček, dalšími se stali Jan Farský, Michaela Šebelová, Pavel Čížek a Jan Lacina. Hnutí svolalo mimořádný sněm na základě problémů a kauz, které se některých členů vedení v posledních měsících týkaly.

Vít Rakušan se v proslovu vyjádřil o konceptu STAN

„STAN reprezentuje politický koncept: decentralizované hnutí zaměřené na zásadovou politiku, na praktická a dlouhodobá řešení. Musíme být hrází proti populismu a extremismu. Jsme hnutí jednoznačně proevropské, s propracovanou vizí pro moderní vzdělávání, zajišťujeme pro naši zemi energetickou bezpečnost a nebojíme se komunikovat environmentální témata,“ prohlásil předseda hnutí ve svém projevu.

Je potěšený tím, že si lidé, kteří jsou zvoleni místopředsedy, říkají o práci a kolem něj je vidět, že hnutí skutečně funguje. „Naše hnutí potřebuje teď víc než kdy jindy tým, který si jasně rozdělí kompetence a bude pracovat nejen pro fungování našeho hnutí, ale hlavně pro lidi v naší zemi.“

„Svým kolegům jsem slíbil, že jako místopředseda zapracuji na naší profesionalizaci a komunikaci, nejen navenek, ale i té vnitřní. Jsem přesvědčený, že dokážeme dokončit naši proměnu v etablovanou a respektovanou politickou sílu, která dokáže řešit problémy této země a jejích obyvatel,“ uvedl ke své nové pozici Lukáš Vlček.

Proč se hnutí rozhodlo změnit vedení?

Změna vedení je důsledkem dění okolo hnutí. STAN totiž muselo podávat vysvětlení hned k několika výdajům a nejedná se o jediný problém, který se musel řešit. Výrazně jej totiž zasáhla kauza Dozimetr, v níž figurovali členové hnutí jako Petr Hlubuček nebo jeden ze zakladatelů hnutí a bývalý ministr školství Petr Gazdík.

Kolem Víta Rakušana, který obhájil pozici ve vedení hnutí, se vedení změnilo v mnoha ohledech. Ze 14 původních členů zůstali pouze Věra Kovářová, Josef Suchánek, Michaela Matoušková a Jan Farský.

Vít Rakušan za své znovuzvolení poděkoval tak na svém twitteru. V proslovu se mimo jiné vyjádřil také k přijetí eura a dalším problémům, které je potřeba vyřešit.

Jan Farský se stal místopředsedou, a to i přesto, že právě on figuroval také v jedné z kauz, kdy po zvolení poslancem plánoval odjet na půlroční stáž do USA. Po výzvách však na svou funkci poslance rezignoval. „Co neumím, a co znova říkám, že dělat nebudu, je krizová komunikace. To nechám na profesionálech a na ostatních,“ citují část Farského projevu Novinky.

Zdroj: STAN, Novinky, Twitter, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články