Pracovník kanceláře prezidenta dostal pokutu za manipulaci s utajovanými dokumenty. Kanceláři hrozí i další pokuta

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vratislav Mynar
Zdroj: Profimedia

Bezpečnostní úřad dle zákona o svobodném přístupu k informacím pro server iRozhlas potvrdil, že jednomu z pracovníkovi Hradu byla udělena pokuta kvůli nakládání s utajovanými dokumenty.

Kancelář prezidenta nechtěla věc komentovat

Správní řízení s daným pracovníkem bylo zahájeno kvůli evidenci dokumentu týkajícího se bývalé čínské velvyslankyně v Česku Ma Kche-čchin. Daný zaměstnanec totiž dokument nezaznamenal do manipulační knihy.

Kancelář prezidenta odmítla dotazy Radiožurnálu komentovat.

„KPR do doby, než svoji lživou reportáž uvedete na pravou míru a omluvíte se, nebude reagovat na žádné vaše otázky,“ sdělil mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák s odkazem na to, že Hrad žádá od serveru omluvu za články o podezřelých skartacích.

Správní řízení však potvrdil bezpečnostní úřad. „Toto řízení bylo vedeno s fyzickou osobou. Dané fyzické osobě byla uložena pokuta, která již byla z její strany uhrazena, a toto řízení tak bylo ukončeno,“ potvrdil bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec, který byl zároveň tím, kdo potvrdil správní řízení.

Nejspíše budou další pokuty

Prezidentské kanceláři navíc hrozí pokuta od Národního archivu, který se zároveň zabývá podezřelou skartací dokumentů ohledně utajované zprávy k výbuchům muničních skladů ve Vrběticích. Tu chtěli v lednu zkontrolovat policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu a zjistili, že je skartovaná.

I za to bude Kanceláři hrozit pokuta. Národní archiv totiž mimo jiné dohlíží na výkon spisové služby veřejnoprávních původců archiválií. Nejenže tak došlo ke zničení dokumentů k této kauze, ale na konci minulého listopadu byly údajně na základě žádosti Vratislava Mynáře skartovány další složky s tajnými informacemi. Na základě probíhající kontroly to vypadá, že některé z těchto složek byly skartovány před uplynutím skartační lhůty.

„Přestupkové řízení bylo zahájeno na konci června. Budeme ještě doplňovat nějaké důkazy a koncem prázdnin očekáváme vydání rozhodnutí o přestupku,“ sdělila pro Seznam Zprávy Karolína Šimůnková z Oddělení kontroly výkonu spisové služby Národního archivu.

„V rámci přestupkového řízení jsme nařídili ústní jednání, protože jsme si potřebovali některé věci navzájem vysvětlit. Vyjádřily se obě strany. Jak Správní úřad, tak Kancelář prezidenta republiky přinesly svoje vyjádření k přestupku,“ dodala Šimůnková k dosavadnímu postupu.

Dle Radiožurnálu se má týkat například o dokumenty týkající se aktivit ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou nebo informací NATO k bezpečnostní situaci v Iráku.

Na tyto informace serveru iRozhlas již Hrad reagoval a vydal prohlášení na webových stránkách, kde se vyhrazuje proti údajným dezinformacím.

K udělené pokutě pak Hrad uvedl, že: „Nedošlo k žádnému ohrožení ochrany utajovaných informací. Předmětný utajovaný dokument byl řádně zaevidován v nadřízené administrativní pomůcce, tedy v jednacím protokolu KPR. Zaměstnanec KPR však spis nezapsal do své vlastní manipulační knihy.“

Zdroj: iRozhlas, Seznam Zprávy, Hrad

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články