Hrad chce skrýt evidenci o utajovaných dokumentech. Na jejím základě se totiž projednávala i nedávná skartace

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prazsky hrad
Zdroj: Shutterstock

Prezidentská kancelář v novele navrhuje rozšíření výčtu utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky. Do seznamu by se měly dostat například i takzvané administrativní pomůcky, které slouží k evidenci utajovaných informací.

Jednou z takových pomůcek jsou přitom i jednací protokoly. Pražský hrad přitom ale nedávno interpretaci takových protokolů kritizoval. Jednací protokol je kniha pro evidování utajovaného dokumentu. Hrad podle iRozhlasu v návrhu uvádí, že jednací protokol obsahuje velmi důležité a základní údaje, které se týkají utajovaných dokumentů.

„Jednací protokol obsahuje průřezové údaje týkající se utajovaného dokumentu, od uvedení stupně utajení, kdo je jeho původcem, kdy a komu jej původce zaslal, komu byl přidělen, čeho se týká, včetně počtu listů, až po vyřazení dokumentu,“ uvedla v návrhu Kancelář prezidenta republiky. Tyto údaje samy o sobě prý nesplňují požadavek pro utajovanou informaci.

Jejich vyzrazení podle všeho nemůže způsobit újmu zájmům České republiky ani nejsou pro Čechy jinak nevýhodné. Ačkoli v návrhu novely stojí tato informace, dále se v něm píše, že jinak je tomu při posuzování významu těchto údajů v jejich celku, kdy lze podstatu utajované informace, a to na základě dosud neutajovaných údajů, dovodit.

32 zničených zpráv

Celá situace se řeší pravděpodobně především na základě aféry okolo 32 zničených dokumentů, které Hrad skartoval ještě před skartační lhůtou. Mezi nimi se objevily i utajované dokumenty týkající se muničního skladu ve Vrběticích. Informace o těchto skartacích se dají vyčíst právě z jednacích protokolů.

„Hrad navrhuje utajit takzvané jednací protokoly. Z nich jsme třeba vyčetli, že mimořádnou skartaci nařídil kancléř Mynář narychlo, hned ten samý den, co vydal pokyn, se začalo skartovat. Také se z nich dalo vyčíst, že Hrad dokumenty skartoval předčasně,“ napsala na své sociální síti Markéta Chaloupská z Radiožurnálu.

„Hradní kancléř Vratislav Mynář žádá vedení rozhlasu, aby prověřilo naše články o podivných skartacích tajných dokumentů na Hradě. Vše velmi rádi znovu doložíme dokumenty a názory expertů. Na dalších kauzách pracujeme dále a nenecháme se zastrašit,“ nechala se slyšet už před časem.

Zdroj: Aplikace o/dok, ČTK, iRozhlas, iDNES, Pražský hrad, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články