Kauza Vrbětice: Prezidentův nedělní projev se neobešel bez ruské odezvy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
česko rusko
Zdroj: Shutterstock

Není snad nikdo, kdo by neslyšel o kauze Vrbětice pojednávající o výbuších muničního skladu z roku 2014. V českých médiích jde poslední dobou o jednu z nejdiskutovanějších afér. A ani v zahraničí se Vrbětice pozornosti nevyhnuly.

Po nedělním rozhovoru prezidenta Miloše Zemana v pořadu Partie, ve kterém se mimo jiné ostře pustil do moderátorky Tománkové, se opět objevilo několik dalších podnětů ke kritice.

V ruském listu Vedomosti se objevil článek, který se vyjadřuje nejen k prezidentově nedělnímu výstupu, ale také k celé kauze Vrbětice jako takové. Jeho autorem je Oleg Barabanov, ředitel moskevské diplomatické školy.

Jakékoli spojení s výbuchy Rusko popírá

„Česku jako svrchovanému státu nikdo nebránil dodávat zbraně na Ukrajinu oficiálně. Ale pokud si místo toho vybralo cestu pašování, tak pašeráky je nutné potírat stejně jako piráty,“ píše autor článku podle CNN Prima NEWS.

Podle jeho slov Miloš Zeman v nedělním projevu pro pořad Partie v podstatě přiznal, že zbraně ve Vrběticích byly zakoupené bulharským obchodníkem a nejspíš určeny pro Ukrajinu.

Dříve či později by byly zbraně nejspíš použity proti proruským separatistům. „Za takových podmínek je jakákoliv rozvědka, která si váží sama sebe, prostě povinná překazit dodávku zbraní do oblasti konfliktu přímo u hranic země,“ cituje Barabanova server Novinky.cz.

Nikdo z vyhoštěných diplomatů neměl podle jeho slov s výbuchy nic společného. A to dokonce ani podle české verze. I tak ale bylo celkem 18 osob ze země vyhoštěno.

Nikdo je nepřistihl při činu

Pokud je diplomat přistižen při trestném činu, díky imunitě nemůže být souzen a uvězněn. Proto je běžným postupem jeho vyhoštění ze země. Jenže zcela jiná situace podle autora článku nastává, pokud jde o vyhoštění z politických důvodů.

„Češi tvrdí, že 18 vyhoštěných bylo rozvědčíky, a ne diplomaty. Ruská strana to popírá. Hlavní věc ale spočívá v něčem jiném. Ani za studené války dokonce ani hromadné vyhošťování diplomatů nevedlo k řetězové reakci a eskalaci.

Ale teď se Česko nezastavilo na prvním vyhoštění a konflikt dále roztočilo. Nelze vyloučit ani přerušení diplomatických styků mezi státy, a to tím spíš, že Češi ohlásili záměr odebrat ruskému velvyslanectví nemovitost,“ upozornil závěrem Barabanov.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články