Vyhoštěním našich diplomatů si jen kompenzujete malá přirození, zní z Ruska

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Putin Vladimir
Zdroj: Naresh777 / Shutterstock.com

Momentálně činí Ruská federace svou zahraničí politikou spíše rozpaky, někdy dokonce obavy. USA, Velká Británie i EU mají s ruskou zahraniční politikou problém. Obavy jsou ale nejspíše zbytečné. Aspoň v tomto smyslu se vyjádřil šéf MI6 Richard Moore, který o Rusku promluvil pro rozhlasovou stanici Times Radio. Podle něj již současné Rusko nedisponuje takovou mocí jako dříve.

Vztahy Moskvy s ostatními státy světa jsou za poslední dobu velmi napjaté. Rozepisují se o něm ve svém článku i Lidové noviny.

Problém s Ruskem má USA, Velká Británie i Česká republika

Příkladem jsou vztahy Ruské federace a USA. Ty znatelně ochladly po odchodu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho nástupce Joe Biden veřejně obviňuje ruskou stranu z ovlivňování amerických voleb. V nedávném rozhovoru pro ABC dokonce připustil, že ruského prezidenta Vladimira Putina považuje za „zabijáka“.

Lepší vztahy nemá Rusko ani s Velkou Británií. Důkazem jsou zveřejněné dokumenty, které měly po brexitu nově definovat zahraniční, obrannou, bezpečnostní a rozvojovou politiku Spojeného království. V těch je jako největší hrozba označeno právě Rusko.

Nepochybně to bylo i kvůli vztahu Ruské federace a Ukrajiny. Rusko totiž neustále posílalo vojenské jednotky k jejich hranicím s Ukrajinou. V jednu chvíli jich tam měl dokonce více než v roce 2014, kdy došlo k anexi Krymu. Do této činnosti se však vložily Spojené státy, Velká Británie, posléze i Francie a Německo, kteří Kreml velmi důrazně varovaly před tímto chováním.

Na to konto Moskva minulý týden oznámila, že stahuje svých 100 tisíc vojáků od hranic zpět.

Zatím nejnovější problém má s Ruskem samotná Česká republika kvůli kauze Vrbětice. Podle vyšetřování tajných služeb byli do dvou výbuchů v tamních skladech zapojeni agenti ruské rozvědky GRU.

Ruská zahraniční politika — urážky a agresivita

Ruská federace i přes všechna obvinění dál pokračuje se svou velmi agresivní a ne příliš diplomatickou zahraniční politikou. Příkladem může být reakce na rozhodnutí pobaltských států (Litvy, Lotyšska a Estonska) vyhostit na podporu České republiky dva ruské diplomaty.

Ruská ambasáda v Bělorusku na to zareagovala příspěvkem na rwitteru obsahující hashtag #smalldickenergy. Čímž se označuje hlasité a výrazné jednání, kterým si někdo kompenzuje svou malost. Výraz je postaven na základě přirovnání kompenzace malého přirození.

Podle šéfa MI6 je toto pouze důkazem toho, že „pes, který štěká, nekouše“. Kreml už není tak silný jako dřív, což dokazuje i jeho chování k opozičním politikům, které je stále agresivnější, ale také rozsáhlé protesty, které probíhají na jejich obranu.

„Rusko je objektivně v mocenském úpadku a to jak ekonomicky, tak demograficky. Je to místo, které má spoustu vlastních problémů,“ prohlásil Moore pro Times radio.

Autor: Markéta Krejčí.



Související články