Pavel Fischer: Výrok o ničení vzájemných vztahů je zcela nepřijatelná urážka

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Fischer Pavel
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Vztahy České republiky a Ruské federace jsou na bodu mrazu. Tato obrovská diplomatická krize bude mít své následky. Podle předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a senátora Pavla Fischera by se Česká republika neměla bát reagovat tvrdě. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl deníku FORUM 24.

Vyhoštění většiny zaměstnanců ruského velvyslanectví je podle senátora první krok k tomu, aby Česká republika důrazně ukázala svůj pevný postoj proti operování cizích agentů na svém území a vyslala Rusku jasný signál, že takové jednání nebude tolerováno.

Fischer v rozhovoru mimo jiné uvedl, že Česká republika má na vyhoštění plné právo, a to v souladu s vídeňskou úmluvou.

Za zničené vztahy může podle Ruska Česká republika

Reakce Ruska jsou podle něj více než neadekvátní. Především se jedná o výroky mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové, která mimo jiné uvedla: „V tuto chvíli, v níž nyní jsme, se Praha vydala cestou ničení vztahů. Odpověď na sebe nedá dlouho čekat.“

Podle Fischera je tento výrok nepřijatelný. „Rusko se mělo v první řadě omluvit a nabídnout odškodnění. Pokud to ani teď neudělá, bude si muset Česká republika připravit podání k mezinárodnímu soudu o náhradu škody a podnikat i další kroky,“ uvedl v rozhovoru.

Česko by mělo být za Vrbětice odškodněno

Ruská federace nesouhlasí s kroky, které Česká republika podnikla a velmi často se k nim vyjadřuje. Již méně se však vyjadřuje k události, která k těmto krokům vedla. Tedy k přítomnosti dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU v muničním skladu ve Vrběticích.

Tím v roce 2014 otřásly dva výbuchy, a to ve skladu číslo 16 a skladu číslo 12. Při této události zemřeli dva lidé a byly způsobeny stamilionové škody.

„Pokud by něco podobného provedla česká armáda na ruském území, tak bychom teprve viděli, jak umí reagovat ruský stát na překročení mezinárodních pravidel, jak detailně je zná a jak účinně na nich dokáže trvat,“ myslí si senátor.

Důležité je podle něj i to, že máme spojence, kteří při nás stojí a kteří se nebojí dát najevo svůj názor. Příkladem je Slovensko, které se v rámci solidarity rozhodlo vyhostit tři pracovníky ruského velvyslanectví.

Autor: Markéta Krejčí



Související články