NATO vyjádřilo kvůli Vrběticím Česku solidaritu. Ruskou ambasádu obklopili těžkooděnci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nato vlajka
Zdroj: sashk0 / Shutterstock.com

Členové NATO dnes ve společném prohlášení vyjádřili České republice solidaritu v případu exploze muničního skladu ve Vrběticích. Uvedli znepokojení nad celkovými aktivitami Ruska, jimiž se podle aliance snaží destabilizovat politické systémy na území členů NATO.

Zástupce členských zemí Severoatlantické aliance dnes oficiálně o zjištění tajných služeb v případu Vrbětice informoval ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Podle BIS a NCOZ stála za explozí muničního skladu v roce 2014 ruská vojenská rozvědka GRU. Rusko to odmítá.

EU společné kroky zatím nechystá

Solidaritu a znepokojení v rámci kauzy vyjádřila i Evropská unie. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se ale unie zatím nechystá k jednotným sankčním krokům vůči Rusku, jako to udělala například v případě otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery novičokem v anglickém Salisbury.

Podle BIS zaútočili na sklad ve Vrběticích dokonce ti stejní agenti, kteří jsou podezřelí právě z otravy Skripalových.

Vzhledem ke zjištěním se česká vláda rozhodla 17. dubna vyhostit 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze, které české bezpečností složky identifikovaly jako agenty ruských tajných služeb.

Rusko vyhoštění označilo za akt nepřátelství a v odvetě vyhostilo dokonce 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Na opuštění země jim místo 48 hodin, které dostali ruští diplomaté, dalo pouze 24 hodin.

Vicepremiér, ministr vnitra a v době vyhoštění českých diplomatů i ministr zahraničí Jan Hamáček uvedl, že odpověď Ruska byla razantnější, než očekával.

„Vzhledem k tomu, jak razantní je ruská reakce, tak se setkám s předsedou vlády a budeme diskutovat o tom, zda a kdy je potřeba přijmout další kroky z české strany,“ uvedl Hamáček na tiskové konferenci po ruské odpovědi. Dodal, že Česká republika nic neudělala. Za celou situaci podle něj může Rusko tím, že zaútočilo na sklad ve Vrběticích.

Ultimátum

Na odvetné vyhoštění včera reagoval i nově jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Ten dal Rusku ultimátum, aby do dnešních 12 hodin zajistilo návrat všech diplomatů na českou ambasádu v Moskvě.

„Pokud se naši diplomaté nebudou moci vrátit do Moskvy, pak hned zítra odpoledne rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě,“ uvedl ministr na twitteru.

Čas pro zajištění návratu českých diplomatů však vypršel a Rusko na výzvu nereagovalo. Server Novinky.cz informoval, že v okolí ruské ambasády v Praze od rána hlídkují policejní vozy a na místě jsou připraveni i těžkooděnci.

Přesný důvod přítomnosti policistů před velvyslanectvím však zatím není jasný. „Policisté dohlíží na bezpečnost v okolí ambasády, a to na základě vyhodnocení aktuální situace,“ řekla Novinkám mluvčí policie Eva Kropáčová.

Autor: Petr HejčlSouvisející články