Prezident Zeman jmenoval Jakuba Kulhánka do funkce ministra zahraničí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jakub kulhanek
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novým ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka z ČSSD, který nahradí přechodného ministra Jana Hamáčka. Po Kulhánkově jmenování ho premiér Andrej Babiš v Černínském paláci uvedl do úřadu.

Kulhánek převezme agendu od svého spolustraníka Hamáčka, který ministerstvo přechodně vedl po odvolání Tomáše Petříčka. Do funkce byl původně navržen současný ministr kultury Lubomír Zaorálek, nabídku ale nakonec nepřijal.

Je třeba hájit národní zájmy, řekl Kulhánkovi Zeman

„Je před vámi jako před každým ministrem zahraničí těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté, nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy, a věřím, že pod vaším vedením ministerstvo zahraničí bude činit totéž,“ řekl Zeman.

Prezident uvítal Kulhánkův příslib, že na zahraničních cestách ministra budou doprovázet podnikatelé.

Dodal také, že jako vrcholný politik bude vystaven nejrůznějším kritikám. Doporučil mu řídit se vlastním rozumem a radami skutečných odborníků.

Miloš Zeman se ani dnes nevyjádřil ke kauze kolem zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček dříve oznámil, že se hlava státu k událostem vyjádří v neděli.

Po uvedení do úřadu nového ministra čeká jednání s ruským velvyslancem

Kulhánka vzápětí uvedl do úřadu premiér Andrej Babiš. Začátek ve funkci bude pro Kulhánka poměrně náročný, bude muset řešit právě kauzu výbuchu ve Vrběticích. Na středu večer je totiž k ministrovi předvolán ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, jednání o vyhoštění 20 českých zaměstnanců ambasády a další řešení celé kauzy budou už tedy na Kulhánkovi.

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, nyní patří do nejbližšího okolí Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracoval jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, předtím byl jeho parlamentním poradcem.

Jako náměstek pracoval Kulhánek také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu jeho nominaci kritizovala opozice.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články