Poslanecká sněmovna odsoudila útok na Vrbětice a označila jej za teroristický čin

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Poslanci ještě včera ve večerních hodinách rozhodovali o usneseních týkajících se vztahů České republiky a Ruska. Schváleno bylo oficiální odsouzení aktu ve Vrběticích jako teroristického činu a vyhoštění ruských diplomatů. Nedošlo však k přijetí návrhu, podle kterého by vláda České republiky mohla uvalit na Rusko ekonomické sankce.

Prvním z řady usnesení bylo odsouzení výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, a to jako teroristických útoků speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby na území České republiky.

Pro tento návrh hlasovalo 78 poslanců, proti byli dva nezařazení poslanci Bojko a Volný, zdrželi se poslanci KSČM a SPD v celkovém počtu 22 poslanců.

Dalším bodem bylo poděkování zapojeným orgánům, konkrétně: „Poděkování Ministerstvu vnitra, Ministerstvu zahraničních věcí, Bezpečnostní informační službě, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Vojenskému zpravodajství, Policii České republiky a Nejvyššímu státnímu zastupitelství a všem, kteří se podíleli na ztotožňování činnosti příslušníků GRU na území České republiky.“

Pro tento bod se vyslovilo 83 poslanců, proti dva nezařazení poslanci a nehlasovali opět poslanci KSČM a SPD.

Třetím bodem byl souhlas s vyhoštěním 18 diplomatů Ruské federace. Zde hlasovalo pro 80 poslanců, proti byli opět dva nezařazení poslanci a pět komunistů, zbytek strany se zdržel, stejně jako SPD.

Ruské firmy se do tenderu nedostanou

V dalších bodech poslanecká sněmovna vyzvala vládu k důraznému odmítnutí vměšování Ruska do suverenity České republiky, k novému nastavení vztahů s Ruskou federací, a to za pomoci snížení počtu diplomatů na ruské ambasádě odpovídající principu reciprocity.

Sněmovna rovněž požaduje po Ruské federaci odškodnění za materiální i nemateriální škody. Všechny tyto návrhy byly chváleny, hlasování se opět nezúčastnila KSČM a SPD.

Sněmovna také doporučila odmítnutí zájemců z Ruské federace na připravované stavbě v Dukovanech či na jiných projektech kritické infrastruktury. I tento návrh byl přijat, přestože se proti němu vyslovilo 10 poslanců — tři nezařazení a sedm z KSČM.

U sankcí se zdrželo hnutí ANO

Jediným neschváleným bodem tak zůstal návrh na uvalení ekonomických sankcí na Ruskou federaci, a to za pomoci NATO a EU.

Tento návrh byl zamítnut, neboť pro něj hlasovalo pouze 42 poslanců z ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti byl jeden člověk z KSČM a dva nezařazení poslanci. Zbytek politických stran, tedy ANO, SPD a většina z KSČM se zdržel.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články