Za výbuch ve Vrběticích mohou příslušníci ruské tajné služby GRU, řekl premiér Andrej Babiš

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
Babis Hamacek
Zdroj: Profimedia

Výbuch muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 mají na svědomí ruští příslušníci tajné služby GRU. Novinářům to v sobotu večer řekl premiér Andrej Babiš.

Kvůli tomuto zjištění, o kterém informovaly české bezpečnostní složky, bude z České republiky vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Ti byli identifikováni jako členové ruských služeb. Republiku musí opustit do 48 hodin, řekl Jan Hamáček, ministr vnitra.

Policie navíc hledá dva muže s ruským pasem, kteří byli v době výbuchu v ČR

„Existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU do výbuchu v areálu Vrbětice v roce 2014, a to na základě jednoznačných důkazů, které byly získány vyšetřováním našich bezpečnostních složek,“ cituje Babiše ČTK.

Při prvním výbuchu tenkrát zemřeli dva lidé. Exploze ale způsobily materiální škody a z okolních obcí museli být evakuováni lidé. O případu byl informován také prezident Miloš Zeman.

„Prezident vyjádřil podporu,“ řekl premiér. Ocenil práci policie, případ nadále vyšetřují orgány činné v trestním řízení.

Hamáček jako ministr zahraničí rozhodl o tom, že budou vyhoštěni všichni pracovníci ruské ambasády v Praze, kteří byli součástí ruských tajných služeb. Rozhodnutí oznámil v sobotu večer ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému.

Případem rozhodně utrpí česko-ruské vztahy

Národní centrála proti organizovanému zločinu nyní pátrá po dvou mužích, kteří mají ruské pasy. V říjnu 2014 se měli pohybovat po Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Podle jmen uvedených v pase a fotografií se jedná o muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Skripala a jeho dcery Julije. Případ se stal v roce 2018.

Podle serveru Seznam Zprávy se ruská rozvědka GRU zaměřila na Vrbětice kvůli válce v Sýrii. Tam měla směřovat munice právě z českého skladu. Mohlo jít o sabotáž.

Výbušné zařízení podle některých zdrojů vybuchlo dříve, než bylo plánováno, a zabít mělo někoho, kdo čekal dodávku zbraní, uvedly Lidovky.

Premiér Babiš o případu informoval také šéfa Evropské rady Charlese Michela. Na příští Evropské radě bude mít pro všechny také podrobné informace.

Policie žádá o pomoc s hledáním dvou podezřelých mužů. Na svém twitterovém účtu také uvedla, že v souvislosti s tímto případem není nutné zavádět zvýšená bezpečnostní opatření.

Autor: Raina TomanováSouvisející články