Jan Farský má zálusk na post místopředsedy STAN. Po několika měsících se ozval z USA

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan farsky
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Hnutím STAN v současné době otřásá skandál spojený s kauzou Dozimetr. Aby toho ale nebylo kolem hnutí málo, rozhodl se na jeho místopředsedu opět kandidovat bývalý poslanec Jan Farský. Na mimořádném sněmu 23. července v Hradci Králové bude podle ČTK usilovat o tuto pozici. V únoru se přitom poslaneckého mandátu vzdal kvůli zahraniční stáži v USA.

„Po zvážení všech pro a proti budu na červencovém sněmu kandidovat na místopředsedu STAN. Hnutí můžu nabídnout nejen přesah do oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, ale také určitý nadhled, který teď, myslím, potřebujeme,“ napsal na svém twitteru.

„Tím, že jsem se kvůli stáži vzdal poslaneckého mandátu, mám navíc čas a energii více se věnovat aktivitám směřujícím dovnitř hnutí, dalšímu rozvoji programu, vizím,“ doplnil Farský, který je nyní prvním místopředsedou hnutí Starostové a nezávislí.

Nečekané nominace

Jan Farský kromě těchto informací na sociální síti také poděkoval za nominace. Nicméně řada lidí nepochopila, proč je označil za nečekané. Odpovědí je pravděpodobně to, že se na začátku letošního roku svého mandátu vzdal, a to až poté, co ho k tomu dotlačili kolegové.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ řekl tehdy. V koaliční smlouvě totiž stojí, že poslanec musí dát své práci přednost před jakoukoli jinou situací, a to včetně zahraniční stáže či studií. Právě proto, že se Farský rozhodl odjet do USA, pravidla porušil.

Farský si nejprve myslel, že zvládne práci skloubit se stáží. Jenomže o tom neřekl voličům, u kterých se ucházel o přízeň. Nakonec ho tak hnutí dotlačilo k rezignaci. „Já bych do Spojených států na půl roku prostě neodjel,“ řekl tehdy premiér Petr Fiala.

Podpora Rakušana

K volbě nového lídra dochází kvůli kauze Dozimetr, která připravila o post dřívějšího šéfa pražské organizace hnutí a náměstka primátora Petra Hlubučka. Spolu s ním přišli o práci i ministr školství a spoluzakladatel STAN Petr Gazdík.

Andrej Babiš a Tomio Okamura opakovaně označují vládu za nefunkční a plnou zločinu, především bývalý premiér se pak snaží o to, aby ministr vnitra Vít Rakušan ze své pozice odstoupil také. Ten se ale prozatím drží a má podporu všech krajských organizací STAN.

„Na sněmu musíme a hlavně chceme udělat tlustou čáru za kauzou člověka, který absolutně nereprezentoval hodnoty hnutí. My teď děláme všechno pro to, abychom prokázali, že hnutí tvoří úplně jiní lidé a stojí na jiných, čistých základech. Jsme připraveni získat důvěru lidí zpět,“ uvedl Rakušan.

Zdroj: Twitter, Seznam Zprávy, iDNES, ČTK, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články