Jan Farský odlétá do USA. Porušuje tím ale koaliční smlouvu mezi Piráty a Starosty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan farsky
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jan Farský několik měsíců po volbách oznámil na své sociální síti, že se chystá odletět do USA. Přijal půlroční stáž, na kterou dostal nabídku. Problém je ale v tom, že pokud k tomu skutečně dojde, poruší tím koaliční smlouvu mezi Starosty a Piráty.

„Ve čtvrtek odlétám na půl roku do Ameriky. Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu této prestižní organizace dostanu možnost realizovat na Oregon State University,“ pochlubil se Farský na facebooku.

„Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu. Mezi absolventy Fulbrightova stipendia patří klíčové osobnosti politického, akademického a ekonomického života, mezi kterými je i celá řada prezidentů, premiérů nebo nositelů Nobelovy ceny,“ dodal.

Jeho rozhodnutí je v rozporu s koaliční smlouvou

Farský se rozhodl, že rezignuje na svůj post předsedy poslaneckého klubu hnutí STAN. Svůj plat poslance by měl podle dostupných informací po celou dobu pobytu v USA posílat několika neziskovým organizacím. Stále tím ale porušuje koaliční smlouvu mezi Starosty a Piráty, jak upozornil například server Seznam Zprávy.

V jedné její části se totiž jasně píše, že poslanec musí svou práci upřednostnit například právě před vzděláním.. „Bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času,“ píše se doslova ve smlouvě.

Podle slov Farského ho Starostové v jeho rozhodnutí podporují. Na Twitteru se pochlubil prohlášením, ve kterém napsal: „Svou půlroční stáž jsem konzultoval jak s předsedou STAN Vítem Rakušanem, tak i předsedou vlády Petrem Fialou. Jsem rád, že mě oba v mém dalším osobním i profesním růstu podpořili.“

Jak zareagují Piráti?

Ačkoli podporu jedné strany Jan Farský má, nenapsal ve svém příspěvku nic o tom, jak na jeho odlet do USA reagují Piráti. Média se proto začala zajímat, jaká slova má k celé věci lídr Pirátů Ivan Bartoš. Mimo jiné padla i otázka, zda byl o Farského rozhodnutí předem informován.

„Otázky může nejlépe zodpovědět sám pan poslanec Farský či pan ministr Vít Rakušan. Obecně je primární odpovědností každého politika vykonávat svůj mandát tak, jak slíbil voličům,“ odpověděl Bartoš pomocí SMS serveru Seznam Zprávy. Jako předseda poslaneckého klubu STAN Farský působil i v předchozím volebním období.

Svou rezignaci prý nyní bere jako samozřejmost, je ale ochoten se vrátit do Čech, kdyby bylo potřeba. „V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoli přiletím zpět,“ nechal se slyšet.

Zdroj: Facebook, Seznam Zprávy, Piráti.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články