Bartoš opět v čele Pirátů. Vyhrál se značnou převahou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Čtvrt roku po sněmovních volbách si Piráti vybírali nové vedení. Ivanovi Bartošovi se postavili jen tři noví kandidáti. Tím prvním je senátor Lukáš Wagenknecht, druhým někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a nakonec ostravský radní David Witosz.

Ve druhém kole nakonec s jasnou převahou vyhrál právě Bartoš. Ten na opětovné zvolení do čela strany reagoval proslovem, ve kterém nejen poděkoval, ale zároveň připomněl ideály strany a promluvil o tom, čeho všeho je třeba dosáhnout.

„Moc děkuji za zvolení, přijímám ho s velkou pokorou. Je to pro mě opět velká výzva, ale já se výzev nebojím,“ začal bojovně. Svými následujícími slovy vše jen potvrdil: „Musíme dělat politiku nejen pro 850 tisíc voličů koalice Pirátů a STAN, ale pro deset milionů občanů naší země, pro které chceme, aby byl život lepší, aby se náš stát rozvíjel, aby se podporovalo vzdělání, aby bylo více svobody a méně buzerace. O toto všechno se porveme,“ slíbil.

Už v prvním kole nejvíce hlasů

Dalo by se říci, že bylo předem jasné, kdo se stane vítězem. Do druhého kola z prvního odešel Bartoš jako vítěz s celkem 728 hlasy nasbíranými v online hlasování. Na druhém místě za ním se umístil Wagenknecht s pouhými 484 hlasy. Ve druhém kole pak Bartoš získal 662 hlasů z celkem 948.

Veškeré hlasování se kvůli epidemii covidu konalo online. Fyzicky se sešli pouze někteří řečníci a organizační tým. Z vystoupení řady členů bylo podle webu Aktuálně zřejmé, že jsou pro vládní angažmá, ale zároveň mají k činnosti strany nemálo připomínek.

Uvnitř samotné strany pak bylo slyšet připomínky, že vázne komunikace mezi vedením a členy strany. I na tom by podle všeho chtěl Bartoš zapracovat, není to ale pouze o něm, jak sám několikrát zopakoval. Nakonec se staronový lídr strany rozhodl zveřejnit svou řeč také na svém facebooku.

Komentáře ze sítí

Ne každý ale s jeho zvolením souhlasí. Mnoho lidí v komentářích projevilo vůči jeho slovům nesouhlas. „Začíná mě iritovat, kolik politiků objevilo slovo pokora a snaží se vytvářet si alibi tím, že se jím zaklínají při každé příležitosti. Pokora se projevuje v našem uvažování i konání. Proklamováním se přivolat fakt nedá,“ napsal jeden ze sledujících.

„Chtěl bych s velkou pokorou poděkovat všem Pirátkám a Pirátům, kteří se ve volbě nového vedení naší strany rozhodli podpořit mou kandidaturu a zvolit mě znovu pro nadcházející dva roky svým předsedou. Tohoto rozhodnutí si velice vážím a udělám maximum pro to, abych ve mě vloženou důvěru nezklamal,“ napsal Bartoš na facebooku.

Zdroj: Aktuálně, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články