Bartoš opět v čele Pirátů. Vyhrál se značnou převahou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Čtvrt roku po sněmovních volbách si Piráti vybírali nové vedení. Že se bude o pozici lídra ucházet Ivan Bartoš, nikoho nepřekvapilo. Postavili se mu ale tři noví kandidáti. Tím prvním je senátor Lukáš Wagenknecht, druhým někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a nakonec ostravský radní David Witosz.

Ve druhém kole nakonec s jasnou převahou vyhrál právě Bartoš. Ten na opětovné zvolení do čela strany reagoval poměrně dlouhým proslovem, ve kterém nejen poděkoval, ale zároveň připomněl ideály strany a promluvil o tom, čeho všeho je třeba dosáhnout.

„Moc děkuji za zvolení, přijímám ho s velkou pokorou. Je to pro mě opět velká výzva, ale já se výzev nebojím,“ začal bojovně. Svými následujícími slovy vše jen potvrdil: „Musíme dělat politiku nejen pro 850 tisíc voličů koalice Pirátů a STAN, ale pro deset milionů občanů naší země, pro které chceme, aby byl život lepší, aby se náš stát rozvíjel, aby se podporovalo vzdělání, aby bylo více svobody a méně buzerace. O toto všechno se porveme,“ slíbil.

Už v prvním kole nejvíce hlasů

Dalo by se říci, že bylo předem jasné, kdo se stane vítězem. Do druhého kola z prvního odešel Bartoš jako vítěz s celkem 728 hlasy nasbíranými v online hlasování. Na druhém místě za ním se umístil Wagenknecht s pouhými 484 hlasy. Ve druhém kole pak Bartoš získal 662 hlasů z celkem 948.

Veškeré hlasování se kvůli epidemii covidu konalo online. Fyzicky se sešli pouze někteří řečníci a organizační tým. Z vystoupení řady členů bylo podle webu zpravy.aktualne.cz zřejmé, že jsou pro vládní angažmá, ale zároveň mají k činnosti strany nemálo připomínek.

Uvnitř samotné strany pak bylo slyšet připomínky, že vázne komunikace mezi vedením a členy strany. I na tom by podle všeho chtěl Bartoš zapracovat, není to ale pouze o něm, jak sám několikrát zopakoval. Nakonec se staronový lídr strany rozhodl zveřejnit svou řeč také na svém Facebooku.

Slovo pokora fanoušky už irituje

„Chtěl bych s velkou pokorou poděkovat všem Pirátkám a Pirátům, kteří se ve volbě nového vedení naší strany rozhodli podpořit mou kandidaturu a zvolit mě znovu pro nadcházející dva roky svým předsedou. Tohoto rozhodnutí si velice vážím a udělám maximum pro to, abych ve mě vloženou důvěru nezklamal,“ napsal Bartoš na Facebooku.

Ne každý ale s jeho zvolením souhlasí. Mnoho lidí v komentářích projevilo vůči jeho slovům nesouhlas. „Začíná mě iritovat, kolik politiků objevilo slovo pokora a snaží se vytvářet si alibi tím, že se jím zaklínají při každé příležitosti. Pokora se projevuje v našem uvažování i konání. Proklamováním se přivolat fakt nedá,“ napsal jeden ze sledujících.

Pod příspěvkem Bartoše se to ale jinak hemží s velkou převahou gratulacemi a povzbudivými komentáři, Bartoše tak nejspíš jedna či dvě výčitky příliš sebevědomí stát nebudou. Jak sám napsal, má hodně práce za sebou, ale ještě více před sebou. A chce se jí věnovat naplno.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články