Aféra kolem Hlubučka vyvolala na sociálních sítích vášnivé debaty. Babiš a Okamura chtějí Rakušanovu rezignaci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kvůli obvinění z uplácení a účasti v podvodné skupině Petr Hlubuček rezignoval na veškeré své posty. V souvislosti s informacemi okolo teď již bývalého náměstka pražského primátora to ale očividně některým stranám nestačí. Podle reakcí politiků by měl zaplatit nejen on, ale celé hnutí STAN, v němž působil.

Ministra vnitra a šéfa uskupení STAN Víta Rakušana vyzvali k rezignaci členové SPD i hnutí ANO. Tomio Okamura se dokonce nechal slyšet, že STAN připomíná mafii, následně ho pak nazval politicko-podnikatelským projektem.

„Vládní politicko-podnikatelský projekt má další obrovský skandál. Myslím, že premiér Petr Fiala by měl hnutí vyzvat, aby odstoupilo z vlády,“ napsal na svém facebookovém profilu. Pro ČTK Okamura napsal, že se Rakušan nikdy neměl stát ministrem.

Ačkoli jsou sociální sítě kritiky plné, sám Rakušan na nich napsal, že ke svému odstoupení nevidí žádný důvod. Celá aféra týkající se Hlubučka se tak náhle změnila v politický souboj probíhající na facebooku a twitteru. A někteří politici si neberou servítky.

Organizovaný zločin

Velmi výrazně se ke kritice přidal také bývalý premiér Andrej Babiš, který napsal velmi stručný, ale jasný vzkaz na svém twitteru. „STAN je organizovaný zločin,“ uvedl a sdílel odkaz na článek, ve kterém se řeší nejen Hlubuček.

Rakušan ale dlouho nečekal s odpovědí. Na své sociální síti se proti Babišovým slovům výrazně ohradil. „Proti slovům Babiše se musím ohradit. Na rozdíl od ANO vlastní problémy řešíme. Nevoláme, že jde o kampaň, ani nemusíme upravovat vlastní stanovy, abychom někoho udrželi u vesla,“ napsal.

„Běžte si, pane předsedo, o organizovaném zločinu popovídat s odsouzeným Švachulou nebo na Čapí hnízdo,“ vzkázal Babišovi. Podle některých komentářů „mu to nandal“, podle jiných ale svou agresivní odpovědí jen projevil slabost.

Piráti chtějí vyvodit následky

Piráti jsou sice k situaci shovívavější, i tak ale chtějí vyvodit následky. Jenom proto, že jde o politického partnera, se prý hnutí STAN zastávat nehodlají. „Jako Piráti jsme už v roce 2017 kritizovali, že tam je vazba na pana Redla ze Zlínského kraje. Celá věc nebyla transparentní. Překvapuje mě, že se to znovu opakuje,“ řekl poslanec Pirátů Jakub Michálek.

„Platí staré známé ‚padni komu padni‘. Je důležité, aby byla vyvozena politická odpovědnost. Uvidíme, jak se k tomu STAN postaví,“ reagovala potom šéfka Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: Twitter, Facebook, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články