Podle NKÚ se Česká republika loni zadlužovala nejrychleji z celé EU. Vláda viní opozici, Schillerová se brání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nejvyssi kontrolni urad
Zdroj: Profimedia

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie. Vyplývá to ze stanoviska Nejvyššího kontrolního úřadu, ve kterém se píše, že  schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020 a Česko se zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU.

Na jednu stranu zůstala ČR jednou z nejméně zadlužených zemí. Na tu druhou ale její zadluženost skokově narostla. „Zatímco dvacet zemí Unie dokázalo v roce 2021 meziročně své zadlužení k HDP snížit, to naše vzrostlo o více než čtyři procentní body,“ konstatuje prezident NKÚ Miloslav Kala.

„Bez zásadní reformy těchto výdajů – počínaje omezením agend zabezpečovaných státem –, bez razantního zefektivnění, zrychlení a zeštíhlení státního aparátu a bez reforem všech systémů, včetně sociálního a zdravotního, nelze veřejné rozpočty zkonsolidovat. A to ani v dobách ekonomického růstu,“ doplnil.

Vláda kritizuje opozici

Podle současné vlády je problém, na který NKÚ upozorňuje, způsoben především fungováním vlády předchozí. Opozici tak kabinet Petra Fialy výrazně kritizuje a tvrdí, že v současné chvíli se snaží chyby, které Babišova vláda napáchala, napravit. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová se ale brání.

„Už v dubnu jsme informovali, že podle Eurostatu jsme zase premianty Evropy. Tentokrát v tempu zadlužování,“ poznamenal k rychlosti zvyšování dluhu podle České televize současný ministr financí Zbyněk Stanjura. „Volební rok 2021 v podání hnutí ANO přinesl rekordní zadlužení naší země a nyní nám ti stejní každý den v médiích radí, jak správně hospodařit s veřejnými financemi,“ doplnil.

Podle jeho slov se navzdory válce a řadě nových výdajů nic nemění na slibu, že do konce volebního období bude veřejný deficit financí pod 3 %. Tím by se měla znovu naplnit kritéria EU. K celé věci se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Shrnutí posledního roku vlády ANO od NKÚ: rekordní schodek státního rozpočtu, nejrychleji se zadlužující země v EU s jedním z nejnižších ekonomických růstů. Tolik k výchozí situaci nové vlády, ve které řešíme enormní energetickou krizi. Být panem Andrejem Babišem, ve studu mlčím někde v rohu,“ napsal na svém twitteru.

Opozice se brání

Alena Schillerová se slova zástupců současné vlády pokusila na své sociální síti vyvrátit. „Změna rozpočtového určení daní, které také rozporuje NKÚ, zlepšila finanční situaci obcí a krajů. Bylo to těžké období, ale podařilo se nám zachovat sociální smír a nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, což o počínání současné vládě Petra Fialy říci opravdu nemůžeme,“ napsala.

„ČR má zdravé veřejné finance. Jsme stále 6. nejméně zadluženou zemí EU. Průměr EU je přitom 2x vyšší. Díky naší konsolidaci jsme mohli přistoupit k řadě opatření, které reagovaly na komplikovanou situaci v pocovidovém roce 2021,“ doplnila v dalším příspěvku.

Na závěr zdůraznila, že by měla současná vládě bývalému kabinetu poděkovat. „Předfinancovali jsme se za výhodných podmínek, a za to by nám měla vláda poděkovat, protože dnes by si samozřejmě půjčovala mnohem dráž. Zrušení superhrubé mzdy, s čím NKÚ tak výrazně nesouhlasí, zvýšilo příjmy domácností a pomáhá jim i dnes,“ doplnila na závěr.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články