Policisté budou jezdit vlaky za polovinu, na oplátku pomohou při problémech. Veřejnost to vnímá jako nesmysl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ceske drahy
Zdroj: Zbyněk Schnapka / CNC / Profimedia

Policie České republiky a České dráhy nyní spolupracují na projektu, díky kterému mají policisté možnost cestovat za snížené jízdné. Zaměstnanci PČR jsou pak při cestování vlakem povinni pomoci personálu s řešením případných problémů.

„V případě, že pak během cesty dojde k bezpečnostnímu incidentu, může náš vlakový personál požádat přítomného policistu o pomoc,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Vyšší bezpečnost ve vlacích

Policisté mají možnost pořídit si v mobilní aplikaci Můj vlak virtuální In Kartu s aplikacemi IN 25, IN 50 a IN 100 za poloviční cenu. Při předložení této karty ve vlaku pak průvodčí zjistí, že jde o policistu a může ho kdykoli požádat o pomoc.

„Příkladem je třeba konflikt s cestujícím bez platného jízdního dokladu. Zapojení policisty pomůže díky jeho pravomocem urychlit řešení těchto situací, které mohou mít vliv i na zpoždění vlaku, protože není nutné čekat na příjezd policistů do nejbližší vhodné stanice,“ říká Krapinec.

Podle webu Dopraváček dojde díky spolupráci policie s ČD k vyšší bezpečnosti ve vlacích. Server připomíná, že kromě problémů s cestujícími bez jízdenek České dráhy pravidelně řeší například i poškození majetku graffiti. Loni škody způsobené touto cestou přesáhly 5 milionů korun.

Je to nesmysl, myslí si veřejnost

Názory na sociálních sítích jasně ukazují, že podle veřejnosti se novinka příliš neujala. Někteří lidé mají problém například s tím, že by měl policista mimo svou pracovní dobu zasahovat. Nebude pak jasné, kdy si jaký zákrok mohl dovolit, a kdy ne.

Jiní mají pocit, že je to pro neozbrojené policisty nebezpečné. „Pojedu za 50 % a na oplátku se bez vybavení nechám pobodat agresivní fetkou. Děkujeme,“ píše na facebooku uživatel Márty.

„Jasně, důchodcům slevičku očešeme a policii slevičku přidáme. Tohle je fakt logika na zlatou malinu. I policajti mají nárok na volno a někteří by určitě zasáhli, kdyby se něco dělo,“ dodává paní Jana.

S úspěchem se nápad nesetkal ani na twitteru. „Jakože by měli zasáhnout i policisté mimo službu? To si nemyslím, že je rozumné,“ píše uživatel Hawranek.

Zdroj: České dráhy, Dopraváček, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články