Politika není nic pro mě, pronesl Vojtěch. Jenže tak nějak zapomněl, po kolikáté se do ní vrátil

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Vojtech Adam
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

První a zároveň čtvrtý a aktuální ministr zdravotnictví, který úřaduje během pandemie koronaviru v České republice, se v rozhovoru pro server Aktuálně.cz nechal slyšet, že politika není nic pro něj. Z tohoto důvodu prý nebude kandidovat za hnutí ANO na podzim Sněmovny. Tento jeho krok vyvolává otázku, proč se do politiky vůbec hrnul. A co hůř, proč se do ní vlastně vracel, když z ní hodlá velmi brzy zase odejít.

Na kandidátce hnutí ANO pro podzimní volby budeme jméno Adama Vojtěcha hledat marně. Současný ministr zdravotnictví neplánuje v politice pokračovat, jak sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Babišova loutka i Ken už v politice být nechce

Nabízí se otázka, co Vojtěcha k tomuto kroku vedlo. Za jeho prvního působení ve vládě Andreje Babiše mu bylo vyčítáno, že je pouhou premiérovou loutkou.

Scéna, kdy mu Babiš skákal do řeči při tiskové konferenci, dodnes baví internet. „Nebuďte slušný, řekněte pravdu. Kdo vám to řekl? Který úředník? Jste moc hodný,“ řekl předseda vlády Vojtěchovi, který se zrovna omlouval za chybnou informaci v případě jedné lékařky. Prohlásil tehdy, že musela do karantény poté, co nešikovným způsobem odebrala vzorek pacientovi s koronavirem.

Sociálními sítěmi kolovala i jeho videa z působení v Superstar, kde dostal přezdívku Ken. Tu mu někteří občané neodpárali ani v době jeho prvního působení ve funkci ministra zdravotnictví.

Vojtěch se svým rozhodnutím nekandidovat v podzimních volbách srozuměl i Babiše. Svůj návrat do politiky ostatně podmínil tím, že bude dočasný. „Skutečně to mám nastaveno tak, že tady budu do voleb. Nejsem ani na žádné kandidátce,“ řekl Vojtěch v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Oficiálním důvodem je dle Vojtěcha to, že mu politické prostředí příliš nevyhovuje. Spíše ho baví práce ve zdravotnictví jako takovém. Jde však vidět, že ho politika trochu vyškolila. Jak jinak si vysvětlit jeho výrok, že tím nechce říkat, že „je politika dobrá či špatná, ale každý člověk se cítí dobře někde jinde.“

Kariéra ve Finsku?

„Snažím se v politice chovat, jak nejlépe to jde, chovám se slušně, nic špatného jsem neprovedl. Někdy ani nevím, jak se to stane, že o mně vznikají negativní články. Samozřejmě mě to mrzí, koho by to nemrzelo. Na druhou stranu jsem se přes to postupem času trochu přenesl. Teď už to nevnímám tak citlivě, jako když jsem byl ministrem poprvé,“ odpověděl Vojtěch redaktorovi Radkovi Bartoníčkovi, který s ním rozhovor vedl, na otázku, zda se nebojí, že by mu u lidí zůstala nálepka kariéristy.

A kam chce poté Vojtěch zamířit? Spekuluje se o jeho možném budoucím působení ve Finsku. O tom informoval již v únoru server Seznam Zprávy. Mělo by se jednat o místo velvyslance v této severské zemi. Vojtěch to v rozhovoru však nijak obšírně nekomentoval.

Uvidíme, co dalšího zajímavého se kolem této osobnosti, která se do české politiky zapsala, ať už chce, nebo ne, stihne do podzimu udát.

Zdroj: Aktuálně.cz, iRozhlas.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články