Politikům se zmrazí platy na celý rok. Fialova vláda chystá škrty

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Avizované zvýšení platů se konat nebude. Fialova vláda se rozhodla seškrtat hlavně platy ve veřejné sféře. Pokud pracujete v sociálních službách, přilepšíte si o 700 korun.

Platy se zvýší také zdravotníkům, a to o šest procent, o dvě procenta si polepší pedagogičtí pracovníci. Peníze se ale nebudou přidávat státním úředníkům ani ústavním činitelům, těm se budou platy zmrazovat, podle Fialy na celý rok. Toto rozhodnutí vlády ale kritizují odbory.

Babiš chtěl platy politiků zmrazit na pět let

„Vláda schválila takové navýšení, které zohledňuje stav rozpočtu,“ řekl samotný Fiala. Přidal se k němu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Musí být solidarita i z naší strany.“ Platy učitelů tak díky navýšení platů neklesnou pod 130 % průměrné mzdy.

Jurečka chce upravit novelu zákona, kterou chce vládě předložit 5. ledna. Do konce ledna by jej pak měl projednat parlament. Odbory už se ke zmrazení platů vyjádřily a rozhodně nešetří kritikou. Myslí si, že je to výsměch mnoha tisícům lidí, kteří pracují ve státní správě.

„Je skandální, že nová vláda rozhodla o zmrazení platů zaměstnanců státu, aniž by se obtěžovala jednat s odbory, nebo to oznámit na tripartitě. Ale je od ní hezké, že jim jedním dechem zároveň přihodila více práce, když budou například vyřizovat žádosti o pomoc s placením za energie,“ uvedl za všechny předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

S odbory navíc vláda vůbec nejednala, prostě je postavila před hotovou věc. „Vláda s námi vůbec nejednala, vzkazy o platech vyslala pouze přes média. Ačkoli vláda na ministerstvech již chystá místa pro své lidi, což pochopitelně rozpočtové náklady přinese, na lidech, na kterých celá státní správa stojí, a kteří často nemají ani 30 000 korun hrubého, chce ale šetřit,“ řekl dle idnes.cz předseda odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Státní rozpočet je podle některých v katastrofálním stavu

Podle jeho slov vláda tímto řešením porušila zákoník práce. Odbory tak chtějí s vládou jednat a docílit lepšího výsledku. Podle nich není dostatečné ani zvýšení platů učitelů, a to hlavně kvůli inflaci.

O sedm set si polepší nejen vojáci, ale také policisté, celníci nebo hasiči. Voják s hodností svobodník tak bude mít základní mzdu 27 550 korun, poručík až 40 260 korun. U mnoha povolání ale záleží na tom, jak dlouhou mají praxi, a také na tarifní třídě.

Svůj názor na navýšení vyjádřila také bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Na svém Twitteru uvedla: „Už víme, kdo škrty ve státním rozpočtu pocítí jako první. Zaměstnanci například úřadů práce, krajských hygienických stanic nebo finančních úřadů dostanou nulu!“ Nesouhlas vyjádřila také s menším zvýšením platů vojáků a policistů.

Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že státní rozpočet je v katastrofálním stavu, a nesouhlasí tak s tím, že by se mělo přidávat státním zaměstnancům 1400 korun a vojákům 1000 korun. Na konci listopadu byl schodek v rozpočtu 401,5 miliardy korun.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články