Polní nemocnice, co nikdy neměla pacienty. Za pronájem dostaly firmy tučný zisk

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nemocnice Letnany
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Nikdy nepoužitá polní nemocnice v pražských Letňanech stála více než 88 milionů korun. Největší položkou byl v tomto rozpočtu pronájem prostor. 74 milionů bylo vyplaceno společnosti ABF, a. s. podnikatele a miliardáře Pavla Sehnala. Web iRozhlas.cz zjistil, že další jeho dvě jeho firmy vázané na areál v Letňanech si zažádaly o pomoc v programu Covid – Nájemné III. A dostaly ji.

Polní nemocnici zřídila a zaplatila v říjnu loňského roku nemocnice Bulovka, a to na pokyn vlády. S její stavbou pomáhala armáda, ale také soukromé subjekty.

Její cena se tak nakonec vyšplhala na 88 milionů korun. Ty navíc platila Bulovka z vlastního rozpočtu, který slíbilo ministerstvo zdravotnictví dorovnat. Dodnes se to ale nestalo.

Polní nemocnice — nejdražší byl pronájem prostor

Celých 74 milionů z rozpočtu nemocnice stály pozemky, na kterých nemocnice stojí. Jedná se o prostory výstaviště. Nemocnice si je pronajala od mateřské společnosti Pavla Sehnala.

„Ministerstvo zdravotnictví dohodlo veškeré náležitosti pronájmu, včetně cenových podmínek, s provozovatelem výstaviště, společností ABF, a. s.,“ uvedla pro iRozhlas.cz mluvčí nemocnice Bulovka Simona Krautová.

Pavel Sehnal vlastní kromě jiného také firmy PVA a PVA EXPO. Ty mají v pronájmu pozemky, které jsou právě pod zmíněným výstavištěm. A zástupci těchto firem požádali ministerstvo průmyslu a obchodu o dotaci z fondu Covid – Nájemné III. A to z důvodu poklesu příjmů. Žádost se týkala i období, kdy ale na pozemcích byla postavena polní nemocnice.

„Měli jsme výrazný pokles příjmů oproti loňskému roku. Čerpali jsme dotace na nájem přesně podle podmínek té konkrétní výzvy,“ komentoval situaci Josef Venc, ředitel firemní komunikace společnosti PVA EXPO. Server iRozhlas.cz se zeptal na názor ekonomky z Raiffeisenbank Heleny Horské.

Podle ní mohly mít firmy na dotaci opravdu nárok. Stát má totiž podle ní o firmách dost informací, ale neumí s nimi dobře pracovat. Zde si o dotaci zažádaly jiné firmy, než ta, které Bulovka zaplatila za pronájem. A stát už neřeší, že firmy mají stejného majitele, ani že se jedná v podstatě o stejný pozemek.

Toto ovšem nebyla jediná finanční injekce pro podnikatele Sehnala. Podle dat z ministerstva průmyslu a obchodu si firmy ABF, a. s., PVA a PVA EXPO za období března loňského roku až do dubna toho letošního úspěšně zažádaly o pomoc ve výši nejméně 33,2 milionu korun, a to v několika programech, například COVID – kultura, COVID – Nájemné 1-3 a COVID – Gastro.

Nemocnice, která nikdy neměla pacienty

Polní nemocnice v Letňanech nezažila ani jednou ostrý provoz. Původně byla určena pro až pět stovek pacientů, kteří se tam měli především doléčovat z nemoci covid-19, a také pro lidi v karanténě, kteří se nemohli vrátit do původního domova. Nasazeni v ní měli být především armádní lékaři, popřípadě personál z okolních pražských nemocnic.

O ukončení jejího (ne)provozu rozhodl na konci ledna tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jako důvod uvedl, že není dostatek volného personálu, který by mohl do Letňan nastoupit. Premiér Andrej Babiš ale uvedl, že nemocnice byla především finančně příliš nákladná.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články