Polovina Čechů má podle průzkumu strach vyjádřit svůj názor. Bojí se ti, co se neumí obhájit sami před sebou, myslí si lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Více než polovina Čechů má strach veřejně projevit svůj názor, mnoho lidí u nás má pocit, že se vrací cenzura. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti SANEP. Důvodem ke strachu jsou především obavy ze ztráty práce nebo z diskriminace.

Průzkum byl uskutečněn v druhé polovině února a zúčastnilo se ho 3256 respondentů. Celkem 54,7 % občanů se někdy bojí vyjadřovat své názory. 59,7 % občanů už se prý někdy setkalo s cenzurou.

Roste tlak na omezování svobody slova

Podle výzkumu nejen v České republice roste tlak na omezování svobody slova. Lidé se stále více obávají o svobodu slova a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká.

Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie, píše k výsledkům SANEP.

Na druhou stranu k nutnosti například dezinformace a nepravdivé informace postihovat zákonem se lidé staví spíše skepticky. Jen 18,5 % obyvatel si myslí, že je třeba dezinformace zakázat zákonem. 4,7 % občanů je vnímá jako něco, proti čemu je třeba bojovat například dotováním vybraných médií.

Bojí se vyjadřovat jen ti, kdo věří lžím

Průzkum vyvolal vášnivé debaty i na sociálních sítích. Podle některých lidí není situace až tak závažná, jak ji média prezentují.

„Bojí se vyjádřit akorát ten, kdo pořád tak trochu ví, že uvěřil lžím různých Rajchlů a Vrabelů, a chce si udržet trochu důstojnosti,“ myslí si na facebooku pan Tomáš.

K průzkumu se na svém profilu vyjádřil i Tomio Okamura. Pod příspěvkem se okamžitě objevila celá řada reakcí.

„Dost z toho mrazí víc jak 30 let po revoluci,“ myslí si paní Lada.

„Ano, bojím se vyjádřit svůj názor, který je jiný než většiny. Už mě nebaví totiž stále se obhajovat, proč s tím anebo oním nesouhlasím a proč bych to raději udělala tak nebo onak. Člověka to spíše vyčerpává a unavuje, když nikdo s vámi nesouhlasí,“ uvádí uživatelka Miroslava.

S jejími slovy ale někteří lidé nesouhlasí. „Bojí se zejména ti, kteří nejsou schopní svoje názory obhájit ani sami před sebou,“ uvádí například pan Radek.

Zdroj: SANEP, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články