Pořadatelé festivalu Colours of Ostrava obhajují rozhodnutí pro jednorázové kelímky. Bylo to dle nich hygieničtější a ekologičtější

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Colours of Ostrava
Zdroj: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia

Organizátoři letošního ročníku Colours of Ostrava udělali krok zpět a rozhodli se pro jednorázové kelímky namísto vratných zálohovaných. Toto rozhodnutí vyvolalo nevoli mezi účastníky.

Organizátoři své rozhodnutí obhajovali covidem

Organizátoři se samozřejmě k celé kauze vyjádřili. „Dlouho jsme nad tím uvažovali, dopad na životní prostředí je pro nás velmi důležitý. Nakonec jsme se rozhodli pro nejlepší řešení a tím jsou právě jednorázové kelímky,“ uvedl promotér festivalu Jiří Sedlák.

Toto vyjádření si však s ekologií rozporuje, a tedy Sedlák vysvětlil, jak to bylo míněno.

„Použití těchto kelímků je i pod vlivem hygienických opatření, kdy se naše společnost vzpamatovává z důsledků koronaviru a chceme zabránit jeho dalšímu šíření mezi lidmi,“ řekl a dodal, že by se vratné kelímky musely vozit daleko do myčky.

Právě přeprava kelímků sem a tam by dle něj životnímu prostředí nepomohla, a rozhodli se tak s organizátory pro recyklovatelné jednorázové kelímky.

„Čistý festival je pro nás zárukou efektivní recyklace na krátkou vzdálenost, kdy víme, co se s kelímky stane. Navíc jsou již vyrobeny z recyklovaného materiálu RPET. Jsme tak součástí cirkulární ekonomiky, což je navíc podle pravidel směrnice Evropské unie, která závazně vstoupí v platnost od roku 2025. Naši návštěvníci jsou zároveň velmi svědomití a kelímky třídí do kontejnerů,“ dovysvětlil Sedlák.

Úplně zodpovědní návštěvníci nebyli

Některá videa a fotky jsou však důkazem, že návštěvníci zase tak svědomití nebyli. Na sociálních sítích koluje video, na kterém jsou poházené kelímky na zemi.

„Přišlo nám smutné vidět po koncertě zem plnou kelímků. Úplně to mění celý dojem z festivalu. Moc nerozumím tomu, proč byl problém zůstat u vratných. Myslel jsem si, že je to dnes už na všech festivalech standard,“ napsal jeden návštěvník pod video a mnoho dalších s ním souhlasí.

„Bohužel, v jednorázových kelímcích krok zpět. Taky se mi to nelíbí. Jinak atmosféra výborná, tahle akce chyběla,“ uvedl na sociálních sítích další nespokojený návštěvník.

Dle iDNES bylo mezi čtvrtečními koncerty Franz Ferdinand a The Killers na zemi mnoho poházených kelímků, ale těsně před začátkem druhé zmíněné kapely bylo pečlivě uklizeno.

Ačkoliv tedy nebyli návštěvníci zcela svědomití, zastoupili je organizátoři a dostáli svému slibu o co nejčistší festival.

Zdroj: iDNES, iRozhlas, Aktuálně, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články