Porodnost v Evropě klesá. U nás za to podle Babiše může vláda, Kalousek nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V České republice loni výrazně klesla porodnost. V průměru se narodilo každý měsíc o 1000 dětí méně než v roce 2021. Podle Andreje Babiše za to může vláda. Oborníci ale tvrdí, že oproti jiným zemím je na tom Česko ještě velmi dobře.

Nejen pro nás, ale také pro řadu dalších evropských zemí je podle serveru Echo24 rok 2022 ve znamení dramatického propadu porodnosti. „ČR bude postupně vymírat, protože se rodí méně dětí, než umírá Čechů. Trend se nám zřejmě nepodaří zvrátit, ta čísla se v posledních letech spíše zhoršují,“ tvrdí pro TV Nova ekonom Štěpán Křeček.

Podle výsledků zveřejněných na webu Eurostatu mělo Česko v roce 2020 s počtem 1,71 dítěte na jednu ženu třetí nejvyšší porodnost v celé Evropské unii. Nejlépe na tom bylo Rumunsko, předběhla nás pak ještě Francie.

Podle Babiše za to může vláda

„Této vládě se nedaří ani v porodnosti. Máme aktuálně nejhorší porodnost od počátku století,“ píše na svých sociálních sítích bývalý premiér Andrej Babiš.

Argumentuje tím, že za jeho vlády se dětí narodilo mnohem více, protože prý lidé věděli, že mají jistoty, že vláda podporuje bydlení pro mladé. Lidem se ale jeho slova příliš nezdají.

„Podle vaší logiky se vaší vládě také velmi dařilo v úmrtnosti,“ píše například uživatelka Kateřina. Jako nesmyslná vnímá slova Babiše i Miroslav Kalousek.

„Rodiny nikdy nežily v bohatších a solidárnějších časech než dnes. Skládám tímto hold našim předkům, kteří se v mnohem obtížnějších časech rozmnožovali, aniž by za to něco čekali od politiků. Bez jejich odvahy bychom tu nebyli a nemohli říkat takové kraviny,“ napsal na twitteru.

Může za to i lockdown

Za snížením porodnosti může být podle některých lidí i koronavirus a lockdown v roce 2021. Článek na České televizi například upozorňuje, že covid poškozuje placentu a děti se mohou narodit mrtvé. Jedním z důvodů tak mohl být i strach o zdraví děti.

Porodnost ve světě je dlouhodobě velmi špatná. Podle serveru Seznam Zprávy v celé Evropě žádná ze zemí nedosahuje na koeficient 2,1, který je nutný pro to, aby populace nevymírala. Proto chtěl už v roce 2019 Babiš podpořit například rodiny se třemi dětmi příspěvkem na větší auto.

„U třetího dítěte se láme ekonomika rodiny. To znamená, že když máte třetí dítě, tak automaticky už potřebujete třeba větší auto nebo větší bydlení,“ uvedl tehdy poslanec za ANO Aleš Juchelka. Odborníci se ale tehdy shodli na tom, že příspěvky nejsou nejlepší cestou, jak rodinám pomoci.

K celé věci na facebooku sdílel komentář také novinář Jan Moláček. „Děsí nás pokles porodnosti, ale nesnášíme pohled na přebalování a kojení, nezvládneme vypít kafe, když si v okruhu sto metrů hraje dítě, a aplaudujeme podniku, který k rodinám s dětmi přistupuje jako k pacientům s leprou. S tímto mindsetem porodnost nezvýší ani Babiš, sorry jako,“ napsal.

Zdroj: Echo24, Eurostat, Facebook, Seznam Zprávy, Česká televize, Twitter, Facebook, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články