Post policejního prezidenta má nového kandidáta. Je jím Martin Vondrášek

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
martin vondrasek
Zdroj: CNC_Robert Klejch / CNC / Profimedia

Na post policejního prezidenta doporučila poradní komise současného náměstka prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra Vít Rakušan o tom dnes informoval s tím, že byl Vondrášek jediným kandidátem, který se do řízení sám přihlásil. Jeho šance na úspěch jsou proto vysoké.

„Podle zákona proběhlo nabídkové řízení, přihlásil se jeden uchazeč. Komise žádné výhrady nezmínila. My na vnitru teď máme dvě možnosti. Buď doporučení akceptovat, nebo neakceptovat,“ uvedl Rakušan. Dodal, že k nepřijetí návrhu ale nemá v současné době žádný relevantní důvod.

Současný prezident odchází v březnu

„Teď je to na širší debatu ve vedení ministerstva vnitra, nechceme nic uspěchat,“ řekl. Definitivní rozhodnutí by podle jeho slov mělo ministerstvo učinit v úterý. Ačkoli jsou tak Vondráškovy naděje vysoké, nejedná se o stoprocentně danou záležitost a situace se může změnit.

Současný policejní prezident Jan Švejdar se rozhodl pro svůj odchod loni v prosinci. Tehdy oznámil své rozhodnutí s tím, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Konkrétnější důvody ale neoznámil, podle jeho slov by především komplikoval práci policie.

Dotlačil ho ke konci ministr?

„Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat,“ napsal na své sociální síti. Podle informací iRozhlasu by měl odejít v březnu. Objevily se i spekulace, že jeho rozhodnutí není úplně náhodné.

Vít Rakušan ale jakékoli obvinění z toho, že by na Švejdara vyvíjel tlak, podle iDNES odmítl. Připustil sice, že se v některých otázkách neshodnou, s jeho odchodem ale prý nemá co dočinění. O tom, že nahradí Švejdara Vondrášek, se mluví již od loňského prosincového rozhodnutí o odchodu současného prezidenta.

Zdroj: iRozhlas, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články