Prahou prošel průvod děkujících Ukrajinců. Na sociálních sítích posílají výhružné vzkazy Rusku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina chlapec
Zdroj: Profimedia

Centrem Prahy prošel v neděli průvod Ukrajinců. Lidé v národních krojích děkovali České republice za pomoc, především pak za možnost mít kde žít po dobu války v jejich zemi. Podle Seznam Zpráv se jednalo o tisíce osob, které kromě poděkování republice také opět projevily nesouhlas s ruským jednáním,.

„Děkujeme, Praho.“ Tato slova se ozývala z úst řady účastníků průvodu. Někteří z nich nesli hrdě ukrajinské vlajky, jiní na důkaz díků naopak české. Pár Ukrajinců dokonce přineslo pohádkový symbol typický pro českou republiku, a to Krtečka.

Na druhou stranu se ale našlo i několik těch, kteří nadále hrdě kráčeli v průvodu s plakáty hlásajícími nenávist vůči Putinovi a prosby o ukončení války. Pochod pojal každý po svém, je ale jasné, že největší emocí, která byla ve vzduchu cítit, byl skutečně vděk.

Průvod se na chvíli zastavil na Staroměstském náměstí u Mariánského sloupu. Tady zazpívali účastníci celkem tři písně, kterými chtěli opět vyjádřit nejen díky České republice a protest proti Rusku, ale také vlastní ukrajinskou hrdost.

Díky na sociálních médiích

Fotografie z průvodu se objevily i na sociálních sítích. Například Seznam Zprávy sdílely na svém twitteru řadu fotografií zachycujících, co přesně se během děkovné akce odehrávalo. Pod příspěvkem pak v několika komentářích Češi Ukrajince podpořili milými slovy.

Naopak pod příspěvkem na facebooku se ale řada lidí diví tomu, že Ukrajinci nebrání svou zemi. V nejednom komentáři se objevují slova o tom, že muži by měli hrdě bojovat za Ukrajinu a plnit si brannou povinnost, oni ale místo toho oslavují Čechy jako ty, kteří jim zachránili život.

Vzkazy přes internet mluví jasně

Kromě průvodu děkují Ukrajinci České republice už dlouhodobě pomocí sociálních sítí. Ty ale slouží nejen k milým slovům, ale především k projevení nesouhlasu. Zatímco část lidí se zaměřuje na děkování, zbytek vysílá do Ruska Putinovi jasný vzkaz.

V jednom z příspěvků se objevila i ukrajinská raketa, která odkazuje na Pražské jaro v roce 1968 a kromě díků České republice zároveň varuje Rusko před pomstou. „Děkujeme České republice za pomoc Ukrajině ve válce. Rusko dlouhodobě zasahuje do života svobodných států. Rusové věřili, že cizí země lze beztrestně okupovat. Za to se pomstíme!“ tvrdí příspěvek na twitteru.

Česká republika se i nadále snaží Ukrajině pomáhat, jak se jen dá. Kromě azylu, finančních příspěvků a materiální pomoci poskytuje naše země také vojenské vybavení a techniku. Pro řadu Ukrajinců u nás i ve světě je poděkování to nejmenší, co mohou na oplátku udělat.

Zdroj: Česká televize, Twitter, Facebook, Blesk, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články