Prahu rozsvítí desátý ročník festivalu Signal. Jubilejní festival světla bude plný překvapení

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
signal_fest
Zdroj: Profimedia

Signal je festival světla a digitální kultury. Koná se pravidelně čtyři dny v říjnu každý rok již od roku 2013. Letošní desátý ročník proběhne v Praze od 13. do 16. října na celkem 14 stanovištích. K vidění budou tradiční světelné instalace, ale i bohatý doprovodný program.


Signal festival slaví letos 10 let. Už celou jednu dekádu propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Letošní výroční program je proto dle pořadatelů nabitější než kdykoliv předtím.

Návštěvníky tak letos čeká údajně největší galerijní zóna, živá vystoupení, přednášky, workshopy, nové lokace a nové spolupráce. „Desátý Signal je Signal X. Téma letošního ročníku reflektuje naše jubileum,“ uvádí web festivalu.

Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Festival proměňuje fasády budov a noční ulice v projekční plátno pod širým nebem, popisuje oblíbený festival web Prague.

Osvítí se bazilika sv. Ludmily

Po letech se vrací videomaping na náměstí Míru a jeho dominantu. Fasádu baziliky sv. Ludmily letos roztancuje francouzský průkopnický kolektiv AV Extended ve spolupráci s českým hudebním producentem Aid Kidem, uvádí oficiální stránky festivalu. Instalace trvá 8 minut a opakuje se každých 15 minut od 19 do 24 hodin.

Doprovodný program

O projektu pohovoří už v pondělí 10. října umělci Filip Hodas, Michal Kučerák, Jan Netušil, Tomáš Hříbek v rámci doprovodného programu Signal Talks.

Další Signal Talks se uskuteční hned den poté na téma 10 let Signal festivalu očima českých umělců, kde vystoupí Federico Díaz, Milena Dopitová, Michal Škapa, Krištof Kintera. Těšit se můžete také na komentovanou prohlídku výstavy PHOTOSYSTEM II v Kunsthalle na pražském Klárově.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy ožije díky multižánrovému audiovizuálnímu projektu VEKTROSKOP. David Vrbík a kolektiv zde každý den festivalu představí VEKTROSKOP: 10 světelných let. Poslední den festivalu, tedy 16. října bude možné zažít netradiční workshop s umělcem Karimem Tarakji s názvem 3D scan now.

Zdroj: Signal Fest, Facebook, Prague, YouTube

Autor: Veronika HolcováSouvisející články