Praktická výuka na středních školách se možná obnoví již příští týden. Školky ale musí počkat, říká Plaga

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Plaga Robert
Zdroj: Mafra Michal Šula sula / MAFRA / Profimedia

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) navrhne vládě, aby se od pondělí 26. dubna obnovila praktická výuka na středních školách. Stejný návrh má připraveno i ministerstvo zdravotnictví. Obě informace přinesla ČTK. Otevření školek se zatím nechystá. Epidemiologové vydali doporučení vyčkat, až bude v jednotlivých okresech přibývat maximálně 100 případů na 100.000 obyvatel po dobu sedmi dnů.

Původně mělo dojít k obnovení praktické výuky na středních školách již v první fázi návratu dětí do škol, tedy od 12. dubna. Ale již týden před tím se vláda rozhodla tuto fázi rozdělit ještě na dvě části.

V té první se nyní rotačně vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci a děti zdravotníků a učitelů. Ve druhé části se pak měli vrátit studenti do praktické výuky a poslední ročníky vysokých škol. Tato část měla již nastat, vláda se ale nakonec rozhodla ji ještě odložit.

Návrh vládě předloží školství, zdravotnictví i Rada vlády

„V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví a v souladu s doporučením Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) neseme na vládu návrh na obnovení praktické výuky na středních a vysokých školách,“ řekl pro ČTK Plaga.

Se svým návrhem se chystá na vládu i Rada vlády pro zdravotní rizika a také ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví připravuje další specifikace na vládu. Návrat dětí do škol je priorita,“ poslala své vyjádření mluvčí ministerstva Jana Schillerová.

Ohledně návratu zbytku dětí do mateřských školek je ministerstvo zdravotnictví i ministerstvo školství obezřetnější.

Školky mají zatím červenou

„Co se týká školek, tak tam je potřeba s doporučením počkat, až incidence poklesne pod 100 na 100.000 (obyvatel) během sedmi dnů. (…) Pokud by se otevřely i mateřské školy, muselo by ministerstvo zdravotnictví jednoznačně deklarovat, že to nezamezí dalším etapám návratu žáků druhých stupňů do škol a dalších ročníků vysokých škol,“ uvedl pro Českou tiskovou kancelář Plaga.

Nyní má tedy nejvyšší prioritu návrat žáků k praktické výuce, která se nedá žádným způsobem nahradit, navíc se jedná o relativně bezpečnou formu výuky, která bude probíhat v malých skupinkách žáků, kteří budou otestováni na covid-19 a budou mít na sobě respirátory.

Naproti tomu je pobyt ve školkách, kde bývá až kolem třiceti dětí v jedné třídě, kde s největší pravděpodobností nebudou testovány a nebudou mít na sobě ochranné prostředky, považován za velmi rizikový. Je tedy potřeba ho velmi důkladně naplánovat.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články