Praktikům dejte peníze za naočkované. Částku, kterou jim chtějí nabídnout, byste neodmítli ani vy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Čím dál častěji v poslední době slyšíme, jak politici mluví o motivaci k tomu, aby se lidé naočkovali. Podle oborníků jsou nejohroženější skupinou senioři. Poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek těch dosud nenaočkovaných odhaduje na 600 tisíc. Podle CNN Prima NEWS přišel s návrhem, že by praktici za naočkování svých pacientů dostali slušné peníze navíc.

„Čeští občané jsou stejně svědomití a inteligentní jako občané v ostatních zemích Evropské unie. A pokud je v okolních zemích proočkováno až 90 i 95 procent seniorů nad 60 let, tak se domnívám, že to není proto, že by ti čeští nechtěli, ale že děláme něco špatně,“ prohlásil ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně Válek.

Podle resortu zdravotnictví a jeho dat, která uveřejnil, je zřejmé, že se u nás nechalo naočkovat něco kolem dvou milionů obyvatel starších šedesáti let. Podle Vlastimila Válka ale ještě není v této věkové skupině naočkováno zhruba 600 tisíc obyvatel. Pomoci by měla případná motivace praktických lékařů s tím, že by převzali i odpovědnost za pacienty.

Peníze život nevykompenzují

Pokud by se tak stalo, chtěl by, aby každý praktický lékař dostal za naočkovaného pacienta příslušnou odměnu. „Navrhuji řešení, aby lékař za každého naočkovaného seniora dostal třeba 5 000 korun. Nevím teď konkrétní částku,“ naznačil poslanec za TOP 09 pro CNN Prima NEWS.

Posléze ještě dodal: „Je jedno, jaká částka to bude, protože žádná nevykompenzuje ztracený život. Prostě peníze pro praktiky za to, že seniory, které mají zaregistrované, osobně obejdou, přesvědčí a třeba je naočkují i doma. Nevěřím tomu, že naši senioři jsou hloupější než senioři v jiných zemích,“ pokračoval lékař.

Tento systém a postup, který navrhuje, by měl mít podle slov poslance dvojí výhodu. Zaprvé by pacienti měli větší důvěru v lékaře a případně i v samotné očkování, pokud by dostali podrobnější informace. V druhém případě by lékaři zároveň znali důvody, proč se tito lidé nechtějí očkovat. A s tím by se pravděpodobně dalo lépe pracovat.

Zastání má i jinde

Zastání má Válek i u svého kolegy a lékaře z koalice Spolu, poslance za ODS Bohuslava Svobody. Ten potvrdil, že během své praxe vždy pacienta přesvědčil k tomu, aby se nechal očkovat proti onemocnění covid-19. Základem všeho je i dle jeho slov důvěra pacienta ve svého praktického lékaře.

„Mám možnost s pacienty hovořit. Neznám jediného pacienta, kterého jsem nepřesvědčil k tomu, že se má nechat očkovat. Stačí to jen vzít do ruky od praktiků. Ale musí jim stát slíbit to, co je schopen zařídit, a ne, aby jim zase chyběly vakcíny,“ doplnil Svoboda pro CNN Prima NEWS.

[readaslo]

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je u nás očkováno alespoň jednou dávkou šedesát procent populace. Přesto se k očkování snaží stále více lidi motivovat, hlavně mladší ročníky, u kterých zájem není tak velký. Ministerstvo chystá zasílat i dopisy ohledně očkování do všech domácností.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články