Pražská zoo se postarala o senzaci: Do Prahy dorazí potomek slavné gorily Moji

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
gorily_zoo
Zdroj: Sergei Bach / Shutterstock.com

Gorily v pražském pavilonu goril doplní nově samec Kisumu a samička Duni, potvrdil na twitteru ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Duni je dcera první gorily narozené v Praze, tedy legendární Moji, miláčka pražské zoo. Ta v roce 2011 odešla do španělského Cabárcena, aby mohla založit rodinu. Narodila se jí Duni, a ta se nyní vrací k matčiným kořenům, aby i ona založila rodinu.

Duni se vrací do vlasti své matky Moji

„Duni je dcera naší Moji, vnučka Richarda a Kijivu! Ano, budeme mít v Praze dceru naší prvorozené gorily, slavné Moji! Příběh pokračuje,“ napsal Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo na svém twitteru.

Vedení zoo doufá, že Duni splodí mládě s gorilím samcem Kisumu, který do nového pavilonu goril přicestuje z Rakouska. Kisumu se narodil roku 1997 v Mnichově, odtud byl přestěhován do rakouského Schmidingu a odsud přijede do Prahy. Jeho genetická výbava je dle zoologů velmi dobrá stejně jako Dunina a všichni se těší, že spolu splodí zdravé potomky.

Zoo nechala postavit nový gorilí pavilon

„Přestěhováním Duni do Prahy se zúročí i naše úsilí, s nímž jsme před lety hledali pro Moju co nejlepší umístění. Jenom díky tomu, že samec Niky je geneticky velice cenný, mohla s ním mít Moja ve španělském Cabárcenu roku 2013 malou Duni – a nyní také Duni dostane možnost mít vlastní mládě,“ okomentovala zoo na svých stránkách okolnosti přesunu.

Gorilí pár se nastěhuje do zbrusu nového gorilího pavilonu, který zoo po kolaudaci veřejnosti představila v dubnu letošního roku. Nový pavilon goril je koncipován tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek cesty Kamerunem.

Dle informací zoo se pavilon návštěvníkům otevře 28. září při příležitosti 91. výročí svého založení. Jestli již v něm budou nové gorily, zatím zoo neprozradila, dá se ale očekávat, že takovou slávu si organizátoři nenechají ujít.

Fanoušci jásají

Fanoušci na sociálních sítích jsou z informace nadšení a hojně ji na facebooku komentují: „Přeji vám, ať zapadnou do skupiny v pohodě a ať se ta vaše nádherná skupinka dál rozmnožuje,“ komentuje status pražské zoo pan Jaromír. Jiní se pozastavují nad tím, jestli v Praze gorily zůstanou nastálo.

K tomu se Zoo Praha vyjádřila jednoznačně: „Je pravda, že některé druhy se vozí na oplodnění/zabřeznutí. Tak byla letos do Liberce na léto převezena naše žirafa. To však není případ goril, které u nás zůstanou.“ Svou odpovědí tak uklidnila fanoušky.

Zdroj: Zoo Praha, Facebook, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články