Pražský dopravní podnik omezuje jízdní řády, a to nejen během svátků. Lidé nechápou několikatýdenní poloprázdninový režim

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Doprava Praha MHD
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Vánoční svátky bývají obvykle ve znamení omezovaní městské hromadné dopravy. Stejně tak je tomu i v Praze. Mnoho linek bude od 24. prosince omezeno. Posílení se naopak dočká doprava na silvestra. Více jak měsíc budou ale fungovat poloprázdninové jízdní řády. Lidé v diskuzích z toho však příliš nadšení nejsou.

Děti mají prázdniny a všeobecně se předpokládá, že o svátcích lidé příliš cestovat nebudou. I z těchto důvodů bude Pražský dopravní podnik (DPP) omezovat provoz některých linek.

Doprava se omezí už od pátku

Celé omezení začne už 23. prosince, kdy podle informací webu Praha IN nevyjedou školní linky ani školní spoje na příměstských autobusových linkách. Informace o omezení přidal Dopravní podnik i na svůj facebookový účet.


24. prosince pojede Pražská integrovaná doprava podle sobotních jízdních řádů, přičemž k dalším omezením dojde po 18 hodině. Od té chvíle totiž začne metro jezdit ve 20minutových intervalech a tramvaje, autobusy a trolejbusy začnou jezdit jako noční linky, a to až do 7. hodiny ranní.

Na silvestra pojede metro do půl třetí do rána

První a druhý svátek vánoční bude zase městská hromadná doprava jezdit podle nedělních jízdních řádů, přičemž denní linky vyjedou v 7 hodin ráno. V provozu v těchto dnech nebudou linky 58, 143 a 187.

V termínech mezi svátky, tedy od 27. prosince do 30. prosince bude jezdit MHD jako o pracovní den o prázdninách. Jezdit nebudou tramvaje číslo 4 a 21 a autobus číslo 187.

Na silvestra budou platit na území Prahy jízdní řády jako v sobotu. Některé linky budou ale prodlouženy. Například metro bude jezdit minimálně do 2:30 ráno, a to v intervalu každých 10 minut. Tramvaje přejdou ve 22 hodin na noční linky, ty však budou posíleny a až do 3:30 budou jezdit každých 15 minut. Poté se interval zkrátí na minut 20.

Poloprázdinové jízdní řády lidi naštvaly

Ani po Novém roce se jízdní řády městské hromadné dopravy v Praze ihned nevrátí do běžného režimu. Jak informoval DPP na svých webových stránkách, od 3. ledna do 12. února pojede Pražská integrovaná doprava v takzvaných poloprázdninových jízdních řádech.

Lidé však z této skutečnosti příliš nadšení nejsou. Vyplývá to alespoň z diskuzí pod články s tímto tématem, kde většina lidí uvádí, že nechápe, proč bude MHD omezeno více jak 5 týdnů.

„Poloprázdninové jízdní řády? To znamená méně spojů, větší koncentrace lidí, častější předávání si bacilů a virů,“ napsal uživatel Jiří v diskuzi u článku na Novinkách. „Sice stále říkají, že by lidé měli v Praze víc využívat MHD místo aut, ale proč ne. Omezíme provoz a naženeme víc aut do ulic,“ nechápe nařízení další diskutující Oldřich.

„Proč bude omezený jízdní řád až do půlky února? To v tom období nechodí lidi do práce a do školy?“ diví se pak na facebooku uživatel Tomáš. Vysvětlení však v oznámení dopravního podniku chybí.

Zdroj: DPP, Praha IN, Novinky, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články